Kazachstano tyrinėjimas: Vidurinės Azijos širdis

Geografinė apžvalga

Peržengdamas ribas tarp Europos ir Azijos, Kazachstanas garsėja stulbinančia geografine įvairove ir platumu. Jos bendras plotas yra 2 724 900 kv km, ji yra devinta pagal dydį šalis visame pasaulyje. Tautos reljefui daugiausia būdingos plačios plokščios stepės, besiplečiančios nuo Volgos į vakarus, siekiančios Altajaus kalnus į rytus ir besitęsiančios nuo Vakarų Sibiro lygumų šiaurėje iki Vidurinės Azijos dykumų ir oazių pietuose. Kazachstanas dalijasi sienomis su penkiomis šalimis, įskaitant 1 765 km ribą su Kinija ir plačią 7 644 km sieną su Rusija, o tai rodo jo reikšmingą padėtį Eurazijos prekyboje ir geopolitikoje. Nepaisant didelių sausumos masyvų, Kazachstanas neturi pakrantės, pabrėždamas savo neturinčią prieigos prie jūros.

Klimatas ir gamtos ištekliai

Kazachstano klimatas yra žemyninis, su šaltomis žiemomis ir karštomis vasaromis, kurios skirtinguose regionuose skiriasi nuo sausų iki pusiau sausringų sąlygų. Šis klimato pokytis palaiko įvairią biologinę įvairovę ir kraštovaizdį šalies viduje. Tarp jos gamtos lobių yra reikšmingi naftos, gamtinių dujų, anglies ir įvairių metalų bei mineralų indėliai. Šie ištekliai ne tik formavo šalies ekonomiką, bet ir jos vaidmenį pasaulinėse rinkose.

Visuomenė ir demografija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Kazachstano gyventojų skaičius buvo apie 19 091 949, o didieji miestai, tokie kaip Almata ir sostinė Nur-Sultanas, yra gyvybiškai svarbūs ekonominės ir socialinės veiklos centrai. Kazachstano visuomenė yra labai urbanistinė, apie 57,7 proc. gyvena miestuose. Šalies demografinis pasiskirstymas rodo, kad jos ekspansyviuose interjeruose gyventojų skaičius yra nedidelis, o šiauriniuose ir pietiniuose miestuose yra tankesnių grupių.

Kultūra ir kalbos

Kazachstano nacionalinis identitetas yra gobelenas, išaustas iš jo įvairaus kultūrinio paveldo ir kalbų gijų. Kazachstanas, oficiali kalba, yra Kazachstano posovietinės nacionalinės tapatybės ir kultūrinio atgimimo simbolis. Šioje daugiakultūrėje tautoje gyvena įvairios etninės grupės, prisidedančios prie turtingos kultūrinės mozaikos.

Ekonomika ir infrastruktūra

Kazachstano ekonomikos pagrindas yra gamtos išteklių gausa, įskaitant naftą, gamtines dujas ir įvairius mineralus. Žemės ūkio sektorius taip pat vaidina svarbų vaidmenį, naudodamas 77,4% žemės grūdams, daržovėms auginti ir gyvuliams remti. Pramonės produkcija, visų pirma iš naftos, anglies, metalų ir mašinų, yra kiti pagrindiniai ekonomikos ramsčiai. 2017 m. BVP vienam gyventojui buvo 26 300 USD, todėl Kazachstano ekonomika sparčiai augo, o jį palaikė strateginis eksportas į tokias šalis kaip Italija, Kinija ir Rusija.

Kalbant apie infrastruktūrą, Kazachstanas gali pasigirti 100% elektrifikacijos lygiu nuo 2016 m., O tai reiškia jo pažangą užtikrinant galimybę savo piliečiams naudotis pagrindinėmis paslaugomis. Šalies dėmesys transporto ir logistikos tinklų plėtrai dar labiau pabrėžia jos siekį didinti vidaus mobilumą ir didinti susisiekimą su pasaulinėmis rinkomis.

Pasaulinė prekyba ir diplomatija

Kazachstano ekonominei strategijai didelę įtaką daro jo geografinė padėtis ir gamtos ištekliai. Jos pagrindinės eksporto partnerės yra Italija, Kinija ir Nyderlandai, o nafta ir gamtinės dujos yra vienos svarbiausių eksporto. Priešingai, ji daugiausia importuoja mašinas, įrangą ir maisto produktus iš Rusijos, Kinijos ir Vokietijos. Tokia prekybos dinamika pabrėžia esminį Kazachstano vaidmenį regioninėse ir pasaulinėse tiekimo grandinėse, prisidedant prie jo didėjančios įtakos Eurazijos geopolitikoje.

Išvada

Kazachstanas, didžiulių stepių, kalnų ir dykumų kraštas, liudija Centrinės Azijos atsparumą ir įvairovę. Dėl turtingų gamtos išteklių, strateginės geografinės padėties ir gyvybingos kultūros derinio Kazachstanas yra pagrindinis veikėjas pasaulinėje arenoje. Šaliai narpliojant 21-ojo amžiaus iššūkius ir galimybes, ji ir toliau formuoja savo tapatybę ir kelią darnaus vystymosi ir klestėjimo link.

Šalies duomenys

Šalies kodas KZ
Regionas Central Asia
Paviršius 2724900 kv. km
Žemės paviršius 2699700 kv. km
Vandens paviršius 25200 kv. km
Žemės ūkio paviršius 77.40%
Miško paviršius 1.20%
Žemiausias aukščio taškas Vpadina Kaundy -132 m
Aukščiausias aukščio taškas Khan Tangiri Shyngy (Pik Khan-Tengri) 6,995 m
BVP vienam gyventojui $26,300 (2017 est.)