Smaragdo salos tyrinėjimas: išsamus žvilgsnis į Airiją

Įvadas

Vakarų Europoje įsikūrusi Airija yra žavi šalis, užimanti penkis šeštadalius Airijos salos, esančios į vakarus nuo Didžiosios Britanijos. Ši tauta, apsupta Šiaurės Atlanto vandenyno, gali pasigirti 1,448 km ilgio pakrante, kurios vakarinėje pakrantėje yra kvapą gniaužiančių jūros uolų. Unikali Airijos geografinė padėtis kartu su vidutinio klimato jūriniu klimatu formuoja kraštovaizdį ir patirtį, nepanašią į jokią kitą.

Geografinė apžvalga

Airijos maketą sudaro daugiausia plokščia ir riedanti vidinė lyguma, apsupta tvirtų kalvų ir žemų kalnų, iš kurios ne tik atsiveria nuostabūs vaizdingi vaizdai, bet ir pasakojama turtingos šalies geologinės istorijos istorija. Aukščiausias pakilimo taškas Airijoje yra Carrauntoohil, stovintis 1,041 metrų aukštyje, kuris yra vaizdingos MacGillycuddy’s Reeks kalnų grandinės dalis. Nepaisant to, kad šalis yra sala, jos bendras plotas yra palyginti nedidelis , 1 390 kv km, o bendras paviršiaus plotas yra 70 273 kv. Jos sausumos ribos siekia 490 km, kuriomis ji dalijasi su Jungtine Karalyste.

Klimatas ir gamtos ištekliai

Airijoje dėl nuosaikaus Šiaurės Atlanto srovės poveikio vyrauja vidutinio klimato jūrinis klimatas. Tai lemia švelnias žiemas, vėsias vasaras ir pastovią drėgmę, o debesuotos sąlygos vyrauja maždaug pusę laiko. Tokios klimato sąlygos paskatino ne tik įvairias ekosistemas, bet ir žemės ūkio naudmenų, kurios sudaro 66,10 proc. šalies, auginimą. Airija yra aprūpinta gamtos ištekliais, tokiais kaip gamtinės dujos, durpės, įvairūs mineralai, tokie kaip varis, švinas, cinkas ir taurieji metalai, tokie kaip sidabras, taip pat svarbūs pramoniniai mineralai, tokie kaip baritas, gipsas, kalkakmenis ir dolomitas.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Airijos gyventojų skaičius buvo 5 176 569, o tai buvo didelis svoris rytinėje salos pusėje. Didžiausia žmonių koncentracija gyvena sostinėje Dubline ir aplink jį, kurioje gyvena apie 1,228 mln. Vakarinėje Airijos dalyje gyventojų skaičius yra mažesnis dėl kalnuoto reljefo, skurdesnių dirvožemių ir mažesnių įsidarbinimo galimybių. Nepaisant to, 63,70% Airijos gyventojų gyvena miesto vietovėse, o tai atspindi didelį urbanizacijos laipsnį.

Ekonomika ir pramonė

Airijos ekonomika yra sudėtinga ir įvairi, joje yra pagrindinių pramonės šakų, įskaitant farmacijos, cheminių medžiagų, kompiuterių aparatinės ir programinės įrangos, maisto produktų, gėrimų ir alaus gamybos bei medicinos prietaisų. Šalies žemės ūkio sektorius išlieka gyvybiškai svarbus, gaminantis miežius, bulves, kviečius, jautieną ir pieno produktus. Dėl strateginės Airijos padėties ji taip pat tapo svarbia tarptautinės prekybos dalyve, turinčia reikšmingų eksporto santykių su JAV, JK, Belgija, Vokietija, Šveicarija, Nyderlandais ir Prancūzija. Importo partneriai yra JK, JAV, Prancūzija, Vokietija ir Nyderlandai. Airijos BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo įspūdingas ir siekė 73 200 JAV dolerių.

Kultūra ir kalba

Airijos kultūrinis audinys yra turtingas ir gyvybingas, giliai įsišaknijęs istorijoje ir tradicijose. Oficialios kalbos yra anglų ir airių, o pastarosios pastaraisiais metais atgimė. Airių literatūra, muzika, šokis ir mitologija vaidina neatsiejamą vaidmenį tautinėje sąmonėje, prisidėdami prie skirtingos airių ir airių tapatybės. Sostinė Dublinas yra ne tik ekonominės veiklos epicentras, bet ir kultūros centras, kuriame vyksta daugybė festivalių, muziejų ir literatūros renginių, kuriuose švenčiamas šalies paveldas ir šiuolaikiniai pasiekimai.

Išvada

Airija su savo vešliu kraštovaizdžiu, dinamišku klimatu ir turtingu kultūros paveldu liudija savo žmonių atsparumą ir gyvybingumą. Nuo tvirtų pakrančių iki šurmuliuojančių miestų centrų Airija siūlo unikalų istorijos, kultūros ir modernumo derinį, kuris ir toliau žavi besilankančiųjų širdis. Šaliai toliau narpliojant 21-ojo amžiaus iššūkius ir galimybes, jos dvasia lieka nesumenkinta, ryškiai šviečianti kaip švyturys Vakarų Europoje.

Šalies duomenys

Šalies kodas EI
Regionas Europe
Paviršius 70273 kv. km
Žemės paviršius 68883 kv. km
Vandens paviršius 1390 kv. km
Žemės ūkio paviršius 66.10%
Miško paviršius 10.90%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Carrauntoohil 1,041 m
BVP vienam gyventojui $73,200 (2017 est.)