Italijos tyrinėjimas: kultūros, geografijos ir inovacijų gobelenas

Vieta ir geografija

Italija, šalis, kuri jau seniai sužavėjo tiek keliautojų, tiek istorikų vaizduotę, yra įsikūrusi Pietų Europoje. Ši pusiasalio tauta tęsiasi į centrinę Viduržemio jūrą, esančią į šiaurės rytus nuo Tuniso. Italijos topografija, kurios bendras paviršiaus plotas yra 301 340 kvadratinių km, iš kurių 294 140 kv km yra žemė, o 7 200 kv km – vanduo, yra užburiantis tvirtų kalnų, vaizdingų lygumų ir vešlių pakrančių žemumų mišinys. Šalis dalijasi savo 1 836,4 km sausumos ribomis su Austrija, Prancūzija, Šventuoju Sostu (Vatikanu), San Marinu, Slovėnija ir Šveicarija, sukurdama įvairų kultūrinį gobeleną prie pat savo sienų. Italija gali pasigirti plačia 7,600 km pakrante, iš kurios atsiveria vieni kvapą gniaužiančių Viduržemio jūros vaizdų.

Klimatas ir gamtos ištekliai

Italijos klimatas daugiausia yra Viduržemio jūros regiono, pasižymintis šiltomis vasaromis ir švelniomis žiemomis, nors pastebimi skirtumai nuo Alpių sąlygų šiaurėje iki karštų, sausų orų pietuose. Šios klimato sąlygos kartu su turtinga Italijos gamtos išteklių baze, įskaitant anglį, gyvsidabrį, cinką, marmurą ir gamtines dujas, be kita ko, ne tik suformavo jos istorinį dominavimą žemės ūkyje, bet ir palaikė įvairias pramonės šakas. Italijos reljefas, daugiausia tvirtas ir kalnuotas, su kai kuriomis lygumomis ir pakrančių žemumomis, vaidina svarbų vaidmenį jos žemės ūkyje, kuris naudoja 47,10% žemės, o 31,40% užima miškai.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Italijoje gyvena 62 402 659 gyventojai. Gyventojų pasiskirstymas yra gana subalansuotas visoje šalyje, nepaisant istorinės ekonominės takoskyros tarp pramoninės šiaurės ir agrarinių pietų. Pakrantės zonos, Po upės slėnis ir pagrindiniai miestų centrai, tokie kaip Milanas, Roma ir Neapolis, yra tankiau apgyvendinti, traukiantys žmones savo ekonominėmis galimybėmis ir kultūriniais orientyrais. Apie 71% gyventojų yra urbanizuoti, o tai atspindi Italijos modernizaciją ir perėjimą prie miestų pragyvenimui ir gyvenimo būdui.

Pagrindinės miestų teritorijos

Italijos urbanistinį kraštovaizdį žymi keli reikšmingi miestai, kurių kiekvienas unikaliai prisideda prie šalies charakterio. Roma, sostinė, kurioje gyvena 4,257 milijono gyventojų, yra Italijos istorijos ir kultūros širdis. Milanas (3,140 mln.) yra pripažintas pasauline mados ir dizaino sostine. Neapolis, Turinas, Bergamas ir Palermas yra kitos pagrindinės miestų teritorijos, pabrėžiančios skirtingą Italijos regioninę tapatybę ir ekonomiką.

Ekonomika ir pramonė

Italijos ekonomika yra įvairovės spektaklis, apimantis turizmą, gamybą ir žemės ūkį. Jos BVP vienam gyventojui 2017 m. siekė 38 200 JAV dolerių, o tai atspindi aukštą gyvenimo lygį. Italija puikiai gamina inžinerinius produktus, tekstilę, motorines transporto priemones ir chemines medžiagas, o didelę jos ekonomikos dalį skatina eksportas. Vokietija, Prancūzija ir JAV yra vienos svarbiausių eksporto partnerių. Priešingai, Italija daugiausia importuoja inžinerijos produktus, chemines medžiagas ir energetikos produktus iš Vokietijos, Prancūzijos, Kinijos ir kitų Europos tautų.

Žemės ūkis ir gamtos premija

Žemės ūkis tebėra gyvybiškai svarbi Italijos ekonomikos dalis. Derlingos žemės duoda vaisių, daržovių, vynuogių, alyvuogių ir grūdų, o tai prisideda tiek prie vidaus vartojimo, tiek prie tarptautinės prekybos. Italijos kulinarijos tradicija, žinoma visame pasaulyje, yra įsišaknijusi šiame turtingame žemės ūkio pavelde, gaminant garsius vynus, alyvuogių aliejų ir pieno produktus.

Kultūra ir paveldas

Be jos ekonominės ir geografinės padėties, Italijos pasaulinei reputacijai didelę įtaką daro jos turtingas kultūros paveldas. Nuo senovinių Romos griuvėsių iki Florencijos renesanso meno Italija siūlo neprilygstamą kelionę per istoriją. Italų kalba, oficiali kalba, kalba gyventojai, praturtindami kultūrinę patirtį savo grožiu ir sudėtingumu.

Išvada

Italija, pasižyminti įvairiais kraštovaizdžiais, turtinga istorija ir dinamiška ekonomika, liudija savo žmonių atsparumą ir kūrybiškumą. Nuo snieguotų Alpių viršūnių iki saulėtų Viduržemio jūros krantų Italija siūlo unikalų gamtos grožio, kultūrinio gylio ir novatoriškos dvasios derinį. Kadangi Italija ir toliau vystosi, ji išlieka mylima vieta ir įtakinga žaidėja pasaulinėje arenoje.

Šalies duomenys

Šalies kodas IT
Regionas Europe
Paviršius 301340 kv. km
Žemės paviršius 294140 kv. km
Vandens paviršius 7200 kv. km
Žemės ūkio paviršius 47.10%
Miško paviršius 31.40%
Žemiausias aukščio taškas Mediterranean Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur (a secondary peak of Mont Blanc) 4,748 m
BVP vienam gyventojui $38,200 (2017 est.)