Japonijos tyrinėjimas: kylančios saulės žemė

Geografija ir klimatas

Įsikūręs Rytų Azijoje, Japonija yra vaizdingas salynas, esantis tarp Ramiojo vandenyno šiaurės ir Japonijos jūros, tiesiai į rytus nuo Korėjos pusiasalio. Japonijos geografija, apimanti bendrą 377 915 kvadratinių km plotą, su 364 485 kv km žemės ir 13 430 kv km vandens, išsiskiria tuo, kad trūksta sausumos ribų, todėl plati pakrantė yra 29 751 km. Ši salų tauta patiria klimatą, kuris pereina iš atogrąžų pietuose į vėsų vidutinį šiaurėje, prisitaikydamas prie įvairios floros ir faunos. Vietovė daugiausia yra tvirta ir kalnuota, didingas Fuji kalnas yra aukščiausias 3,776 m aukščio taškas, o Hachiro-gata žymi žemiausią -4 m.

Gamtos ištekliai ir žemės ūkis

Japonijos gamtos ištekliai yra palyginti riboti, o mineralinių medžiagų telkiniai yra nereikšmingi, todėl šalis pirmauja kaip didžiausia pasaulyje anglies ir suskystintų gamtinių dujų importuotoja, taip pat antra pagal dydį naftos importuotoja. Nepaisant šių apribojimų, Japonija turi klestintį žemės ūkio sektorių, kuris užima 12,50% jos žemės ploto. Žemės ūkio produktai yra daržovės, ryžiai, žuvis, paukštiena, vaisiai, pieno produktai, kiauliena, jautiena, gėlės, bulvės, taros, batatai, cukranendrės, arbata, ankštiniai augalai, kviečiai ir miežiai. Apie 68,50% Japonijos žemės yra miškinga, o tai prisideda prie turtingos biologinės įvairovės.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. Liepos mėn., Japonijos gyventojų skaičius buvo 125 507 472, o didelė koncentracija buvo pakrantės regionuose. Pažymėtina, kad trečdalis gyventojų gyvena Tokijuje ir aplink jį centrinėje lygumoje (Kanto lygumoje), pabrėždami didelį šalies gyventojų tankumą pirminiuose ir antriniuose regionuose. Miesto gyventojai sudaro 91,80 proc. visų gyventojų, o tai rodo ryškų poslinkį į gyvenimą mieste. Pagrindinės miesto teritorijos yra Tokijas (sostinė), Osaka, Nagoja, Kitakyushu-Fukuoka, Shizuoka-Hamamatsu ir Sapporo.

Ekonomika ir pramonė

Japonija, kurios BVP vienam gyventojui nuo 2017 m. yra 42 900 USD, yra viena didžiausių ir technologiškai pažangių pasaulio ekonomikų. Jos pramonės sektorius gali pasigirti lyderyste motorinių transporto priemonių, elektroninės įrangos, staklių, plieno ir spalvotųjų metalų, laivų, cheminių medžiagų, tekstilės ir perdirbtų maisto produktų gamyboje. Šalies eksporto partneriai yra JAV, Kinija, Pietų Korėja, Honkongas ir Tailandas, pabrėžiant tvirtą prekybos tinklą. Eksporto produktai yra nuo motorinių transporto priemonių ir geležies bei plieno gaminių iki puslaidininkių ir automobilių dalių. Priešingai, pagrindinės Japonijos importo partnerės yra Kinija, JAV, Australija, Pietų Korėja ir Saudo Arabija, kurių pagrindinis importas yra nafta, skystos gamtinės dujos, drabužiai, puslaidininkiai ir anglis.

Infrastruktūra ir technologijos

Japonija garsėja efektyvumu ir inovacijomis, ypač infrastruktūros ir technologijų srityse. Elektrifikacija apima 100% gyventojų, o tai liudija tautos įsipareigojimą užtikrinti prieinamą ir patikimą energiją visiems savo piliečiams. Šalis ir toliau išlieka pasauline technologijų lydere ne tik buitinės elektronikos, bet ir novatoriškos robotikos, automobilių inžinerijos ir tvarios energetikos sprendimų pažangos srityje.

Išvada

Unikalus Japonijos geografinės įvairovės, ekonominio gyvybingumo ir technologinės pažangos derinys daro jį patraukliu kontrastų tyrimu. Nuo kalnuotų kraštovaizdžių ir plačių pakrančių iki novatoriškų pramonės šakų ir dinamiškų miestų centrų – Japonija siūlo turtingą kultūros ir gamtos vertybių gobeleną. Įveikdama ribotų gamtos išteklių ir senėjančios visuomenės iššūkius, Japonijos į ateitį orientuotas požiūris į darnų vystymąsi ir pasaulinį bendradarbiavimą ir toliau yra pavyzdys viso pasaulio tautoms.

Šalies duomenys

Šalies kodas JA
Regionas East Asia/Southeast Asia
Paviršius 377915 kv. km
Žemės paviršius 364485 kv. km
Vandens paviršius 13430 kv. km
Žemės ūkio paviršius 12.50%
Miško paviršius 68.50%
Žemiausias aukščio taškas Hachiro-gata -4 m
Aukščiausias aukščio taškas Mount Fuji 3,776 m
BVP vienam gyventojui $42,900 (2017 est.)