Jordanijos apžvalga: Artimųjų Rytų brangakmenis

Įvadas

Atsidūrusi Azijos, Afrikos ir Europos kryžkelėje, Jordanija iškyla kaip užburiančio grožio ir kontrastų kraštas. Nuo kerinčių sausų dykumos peizažų iki derlingų slėnių – ši Artimųjų Rytų tauta gali pasigirti turtingu gamtos vaizdų, istorijos ir kultūros gobelenu. Jordanijos strateginė padėtis, besiribojanti su Iraku, Izraeliu, Saudo Arabija, Sirija ir Vakarų Krantu, suvaidino lemiamą vaidmenį jos istorijoje ir raidoje.

Geografija ir klimatas

Jordanija, apimanti 89 342 kvadratinių kilometrų plotą, pasižymi įvairiu reljefu ir klimatu. Didžiąją šalies dalį dengia sausringa dykumos plynaukštė, tačiau vakarinis regionas yra ryškus kontrastas su Jordano upės slėniu, Negyvąja jūra – žemiausiu žemės tašku -431 metrų atstumu – ir žaliuojančiomis aukštumomis. Šis geologinis stebuklas, einantis iš šiaurės į pietus, yra ne tik reikšmingas topografinis bruožas, bet ir esminis vandens šaltinis šioje daugiausia dykumų šalyje.

Klimatas labai skiriasi; nors jis išlieka daugiausia sausas ir panašus į dykumą, vakaruose nuo lapkričio iki balandžio vyksta lietingasis sezonas, suteikiantis trumpą atokvėpį ir postūmį žemės ūkio sektoriui.

Gamtos ištekliai ir žemės ūkis

Jordanijos ekonomika naudojasi savo gamtos ištekliais, įskaitant fosfatus, kalį ir skalūnų naftą. Nepaisant sudėtingų klimato sąlygų, apie 11,4% žemės naudojama žemės ūkiui, daugiausia dėmesio skiriant citrusiniams vaisiams, pomidorams, agurkams ir alyvuogėms, taip pat gyvuliams, tokiems kaip avys ir naminiai paukščiai. Nuo 2012 m. naudojant apie 964 kv.km drėkinamos žemės, demonstruojamos inovatyvios pastangos optimizuoti žemės ūkio našumą.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Jordanijos gyventojų skaičius buvo 10 820 644, o didžioji dauguma (91,4%) gyveno miestuose. Vien Amane, sostinėje ir didžiausiame mieste, gyvena daugiau nei 2,1 mln. Gyventojų pasiskirstymas yra ypač tankus vakaruose, ypač aplink Amaną, dėl palankesnių gyvenimo sąlygų ir ekonominių galimybių.

Ekonomika

Jordanijos ekonomika yra įvairi, įskaitant pagrindinius sektorius, įskaitant turizmą, informacines technologijas ir gamybą. Šalis garsėja savo istorinėmis ir kultūrinėmis vietomis, kasmet pritraukiančiomis milijonus turistų. Be turizmo, IT sektorius parodė didelį augimą, pozicionuodamas Jordaniją kaip technologijų centrą regione.

Pramonės sektoriui kenkia fosfatų ir kalio – dviejų vertingiausių Jordanijos eksporto prekių – kasyba. Žemės ūkis prisideda prie ekonomikos tokiais produktais kaip pomidorai ir alyvuogės, o paslaugų sektorius, ypač finansinės paslaugos, atlieka labai svarbų vaidmenį užtikrinant ekonomikos stabilumą ir augimą.

Prekyba ir investicijos

Prekybos santykiai yra labai svarbūs Jordanijai, o Jungtinės Valstijos, Saudo Arabija ir Indija yra vienos svarbiausių eksporto partnerių. Pagrindinės eksportuojamos prekės yra tekstilė, trąšos ir vaistai. Priešingai, Jordanijos importas daugiausia apima žalią naftą, mašinas ir grūdus, o pagrindiniai importo šaltiniai yra Kinija ir Saudo Arabija. Ši prekybos dinamika pabrėžia Jordanijos integraciją į pasaulio ekonomiką ir jos strateginius ekonominius aljansus.

Kultūra ir paveldas

Jordaniečiai yra žinomi dėl savo svetingumo ir turtingo kultūros paveldo. Arabų kalba yra oficiali kalba, o šalis yra harmoningai egzistuojančių tradicijų ir religijų mozaika. Istorinės vietos, tokios kaip Petra, senovinis miestas, iškaltas iš raudono smiltainio, ir romėnų Jerash griuvėsiai atspindi tūkstantmečių senumo Jordanijos istoriją ir pritraukia kultūros entuziastus iš viso pasaulio.

Išvada

Jordanija su savo unikaliu kraštovaizdžių, istorijos ir šiuolaikinio vystymosi deriniu ir toliau raižo savo nišą pasaulio arenoje. Nepaisant ribotų gamtinių gėlo vandens išteklių ir sausringų sąlygų, šalis klesti diegdama naujoves ir prisitaikydama. Jordanijai žvelgiant į ateitį, jos strateginė padėtis kartu su investicijomis į technologijas ir turizmą sudaro sąlygas tolesniam augimui ir klestėjimui Artimųjų Rytų širdyje.

Šalies duomenys

Šalies kodas JO
Regionas Middle East
Paviršius 89342 kv. km
Žemės paviršius 88802 kv. km
Vandens paviršius 540 kv. km
Žemės ūkio paviršius 11.40%
Miško paviršius 1.10%
Žemiausias aukščio taškas Dead Sea -431 m
Aukščiausias aukščio taškas Jabal Umm ad Dami 1,854 m
BVP vienam gyventojui $9,200 (2017 est.)