Alžyro tyrinėjimas: Šiaurės Afrikos brangakmenis

Geografinis spindesys

Alžyras, įsikūręs Šiaurės Afrikoje ir ribojasi su Viduržemio jūra tarp Maroko ir Tuniso, yra kvapą gniaužiančio gamtos grožio ir ryškių kontrastų šalis. Alžyras, apimantis bendrą 2 381 740 kvadratinių km plotą, kuris visas yra žemė, nes vandens plotas yra 0 kv km, yra didžiausia Afrikos šalis. Šią didžiulę žemę apibrėžia jos įvairus reljefas, apimantis daugiausia aukštus plynaukštes ir Sacharos dykumą, su didingais Atlaso kalnais tolimoje šiaurėje ir Hoggaro kalnais pietuose. Nenutrūkstama pakrantės lyguma siūlo siaurus vartus į plačią Viduržemio jūrą, kurios bendra pakrantė yra 998 km.

Besiribojančios tautos ir klimato įvairovė

Alžyras dalijasi plačiomis 6 734 km sausumos ribomis su šešiomis šalimis ir Vakarų Sachara, o tai rodo jo reikšmingą geopolitinę padėtį regione. Jos kaimynai yra Libija, Malis, Mauritanija, Marokas, Nigeris, Tunisas ir nedidelė siena su Vakarų Sachara. Ši geografinpadėtis padidina jos strateginę svarbą, sujungdama Sacharą su Viduržemio jūra.

Alžyro klimatas svyruoja nuo sausringo iki pusiau sauso, pasižymintis švelniomis, drėgnomis žiemomis ir karštomis, sausomis vasaromis pakrantėje. Interjeras patiria ekstremalesnių variacijų, su šaltesnėmis žiemomis ir kaitriomis vasaromis. Liūdnai pagarsėjęs sirocco vėjas, nešantis dulkes ir smėlį, yra dažnas reiškinys, ypač vasaros mėnesiais.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Alžyras yra palaimintas gamtos išteklių gausa, pirmauja nafta ir gamtinės dujos, po jų seka geležies rūda, fosfatai, uranas, švinas ir cinkas. Šie ištekliai sudaro Alžyro ekonomikos, ypač angliavandenilių sektoriaus, pagrindą. Bendra šalies žemės ūkio paskirties žemė užima 17,40 proc. jos teritorijos, o miškai – vos 0,80 proc. 2014 m. drėkinama žemė buvo įvertinta 13 600 kv km, pabrėžiant pastangas kuo geriau panaudoti turimus vandens išteklius.

Demografija ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad Alžyre, kuriame 2020 m. liepos mėnesį gyveno 42 972 878 gyventojai, didžioji dauguma gyventojų gyvena šiaurinėje dalyje netoli Viduržemio jūros pakrantės. Šis pasiskirstymas priskiriamas ekonominės veiklos, įskaitant žemės ūkį, pramonę ir paslaugas, koncentracijai šiuose regionuose. Urbanizacija yra ypač didelė – 2020 m. miestuose gyveno apie 73,70 proc. gyventojų. Alžyras, sostinė ir Oranas yra pagrindiniai miesto centrai, pulsuojantys gyvenimu ir siūlantys žvilgsnį į turtingą šalies paveldą ir kultūrą.

Ekonomika: nuo žemės ūkio iki angliavandenilių

Alžyro ekonomika yra įvairi, o žemės ūkio produktai, tokie kaip kviečiai, miežiai, avižos, vynuogės, alyvuogės ir įvairūs citrusiniai vaisiai, vaidina lemiamą vaidmenį. Gyvulininkystės sektorius, kuriame auginamos avys ir galvijai, taip pat labai prisideda prie kaimo pragyvenimo šaltinių. Tačiau ekonomikos pagrindas yra naftos ir gamtinių dujų pramonė, kurią papildo lengvosios pramonės, kasybos, elektros, naftos chemijos ir maisto perdirbimo sektoriai.

Pagrindinės Alžyro eksporto partnerės yra Italija, Ispanija, Prancūzija, JAV, Brazilija ir Nyderlandai, o nafta, gamtinės dujos ir naftos produktai nuo 2009 m. sudarė 97 proc. eksporto. Importo srityje Kinija pirmauja kaip pagrindinė partnerė, po jos eina Prancūzija, Italija, Vokietija, Ispanija ir Turkija. Pirminis importas yra gamybos priemonės, maisto produktai ir vartojimo prekės, o tai rodo subalansuotą pramonės ir vartotojų poreikių derinį.

Iššūkiai ir galimybės

Nepaisant gamtos išteklių gausos ir strateginės padėties, Alžyras susiduria su įvairiais iššūkiais, įskaitant poreikį įvairinti savo ekonomiką, kad ji apimtų ne tik angliavandenilius. Šalyje taip pat yra gyventojų segmentas, kurio 2016 m. buvo 400 000, neturinčių prieigos prie elektros energijos, pabrėžiant infrastruktūros plėtros ir tvarios energetikos sprendimų svarbą. Nepaisant to, Alžyras, kurio BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 15 200 USD, turi didelį augimo ir vystymosi potencialą, panaudodamas savo žmogiškuosius ir gamtinius išteklius klestinčiai ateičiai.

Išvada

Kerintys Alžyro kraštovaizdžiai, gausūs ištekliai ir gyvybinga kultūra daro jį dėmesio verta šalimi Šiaurės Afrikoje ir arabų pasaulyje. Nuolat dėdamas pastangas ekonomikos įvairinimo, tvaraus vystymosi ir regioninio bendradarbiavimo srityse, Alžyras yra pasirengęs ateinančiais metais atlikti dar svarbesnį vaidmenį tarptautinėje arenoje.