Čilės tyrinėjimas: kontrasto ir gamtos puošnumo šalis

Geografija ir klimatas

Čilė yra unikalioje vietoje Pietų Amerikoje, besidriekiančioje palei Ramiojo vandenyno pietus, tarp Argentinos ir Peru. Šalies plotas – 756.102 kv.km, 743.812 kv.km žemės ir 12.290 kv.km vandens. Jis gali pasigirti ilga 6 435 km pakrante, kuri daro didelę įtaką įvairiam klimatui. Nuo dykumos sąlygų šiaurėje, Viduržemio jūros viduryje iki vėsių ir drėgnų pietinių regionų Čilės klimatas patenkina įvairią aplinką. Reljefas yra vienodai įvairus, apimantis žemus pakrantės kalnus, derlingą centrinį slėnį ir tvirtus Andus rytuose. Aukščio kraštutinumai dar labiau pabrėžia šią įvairovę nuo jūros lygio iki Nevado Ojos del Salado, aukščiausio taško 6,880 m.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Čilė yra aprūpinta gausiais gamtos ištekliais, ypač variu, mediena, geležies rūda, nitratais, tauriaisiais metalais, molibdenu ir hidroenergija. Šie ištekliai atliko pagrindinį vaidmenį formuojant šalies ekonominę aplinką, ypač jos dominavimą pasaulinėje vario rinkoje. Žemės ūkis taip pat turi savo vietą, kur 21,10% žemės yra dirbama, auginamos vynuogės, obuoliai, kriaušės, kviečiai, kukurūzai ir kt., Kurią papildo 21,90% miško danga. Šalis taip pat akcentavo drėkinimą – nuo 2012 m. drėkinama žemė sudarė apie 11 100 kv.km, o tai atitinka tiek žemės ūkio, tiek gyventojų poreikius.

Gyventojų skaičiaus dinamika

Čilės gyventojų pasiskirstymas yra labai koncentruotas, apie 90% gyvena centriniame regione aplink Šurmuliuojančią šalies sostinę Santjagą. 2020 m. liepos mėn., apskaičiuota, kad gyventojų skaičius buvo 18 186 770, o didžioji dauguma gyveno miestuose – 87,7%, kaip apskaičiuota 2020 m. Ši miestų koncentracija atsispindi didžiųjų miestų gyventojų skaičiuose– vien Santjage gyvena daugiau kaip 6,7 milijono gyventojų. Tautybė yra vienodai čiliečių, o ispanų kalba yra oficiali kalba, atkartojanti šalies kolonijinius istorinius ryšius.

Ekonomika ir pramonė

Čilės ekonomika yra gyvybingas pirminių pramonės šakų derinys, kuriame dominuoja kasyba, ypač varis ir litis, po to seka žemės ūkis, žuvies perdirbimas ir vis labiau į paslaugas orientuoti sektoriai. Šią ekonominę struktūrą palaiko didelių gamtos išteklių ir ilgalaikės atviros prekybos politikos derinys. Žemės ūkio produktai apima daugybę vaisių, daržovių, mėsos ir vilnos, kurie patenka tiek į vidaus vartojimą, tiek į eksporto rinkas. Pramonės sektorius yra įvairus– nuo maisto produktų, žuvies perdirbimo, geležies ir plieno gamybos iki sudėtingesnių sričių, pavyzdžiui, transporto įrangos ir tekstilės.

Prekyba ir investicijos

Šalies prekybos dinamika atskleidžia stiprų polinkį į Kiniją, kuri sudaro 27,5% eksporto, po to seka JAV, Japonija, Pietų Korėja ir Brazilija. Šis prekybos modelis pabrėžia pasaulinę Čilės pirminio eksporto, apimančio varį, vaisius, žuvies produktus, popierių ir minkštimą, chemines medžiagas ir vyną, paklausą. Priešingai, jos importo partneriai iš esmės atspindi šį modelį, o Kinija ir JAV vadovauja, pabrėždamos priklausomybę nuo naftos produktų, cheminių medžiagų ir pramoninių mašinų. Šie prekybos santykiai yra labai svarbūs Čilei, nes jais grindžiama didžioji dalis jos ekonomikos augimo ir vystymosi strategijų.

Infrastruktūra ir plėtra

Čilė didžiuojasi 100% elektrifikacijos rodikliu nuo 2016 m., O tai patvirtina jos vystymosi pasiekimus. Šalies BVP vienam gyventojui 2017 m. siekė 24 600 JAV dolerių, o tai atspindi palyginti aukštą gyvenimo lygį, palyginti su regioniniu lygiu. Šį ekonominį klestėjimą atitinka tvirtas infrastruktūros tinklas, kuriuo remiami ekstensyvūs miesto ir kaimo gyventojai. Tačiau dėmesys vystymuisi apima ne tik ekonominius rodiklius, bet ir subalansuoto augimo, apimančio aplinkos tvarumą, socialinį teisingumą ir ekonominį gyvybingumą, siekį.

Apibendrinant galima pasakyti, kad Čilė yra didelių kontrastų ir gamtos grožio šalis , nuo įvairaus klimato ir reljefo iki turtingo kultūrinio gobeleno. Jos strateginė padėtis kartu su dideliais gamtos ištekliais padėjo pagrindą dinamiškai ekonomikai, labai orientuotai į eksportu grindžiamą augimą. Daug dėmesio skirdama darniam vystymuisi ir vis įvairesnei ekonominei bazei, Čilė yra atsparumo ir klestėjimo geografinių ir ekonominių iššūkių akivaizdoje įrodymas.

Šalies duomenys

Šalies kodas CI
Regionas South America
Paviršius 756102 kv. km
Žemės paviršius 743812 kv. km
Vandens paviršius 12290 kv. km
Žemės ūkio paviršius 21.10%
Miško paviršius 21.90%
Žemiausias aukščio taškas Pacific Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Nevado Ojos del Salado 6,880 m
BVP vienam gyventojui $24,600 (2017 est.)