Eswatini: Pietų Afrikos brangakmenis

Geografija ir klimatas

Pietų Afrikoje, tarp Mozambiko ir Pietų Afrikos, įsikūrusi Esvatinio karalystė užima maždaug 17 364 kvadratinių kilometrų plotą. Ši žemyninė tauta gali pasigirti reljefu, kuriam būdingi kalnai ir kalvos, kartu su vidutiniškai nuožulniomis lygumomis, todėl tai yra vaizdingas šedevras. Nepaisant to, kad trūksta pakrantės, Eswatini kompensuoja kvapą gniaužiančius kraštovaizdžius. Šalies klimatas labai skiriasi, nuo atogrąžų žemumose iki beveik vidutinio klimato aukštesniuose regionuose, kuriuose telpa įvairi floros ir faunos įvairovė.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Esvatinis yra palaimintas gausiais gamtos ištekliais, įskaitant asbestą, anglį, molį, kassiteritą, hidroenergiją ir miškus. Pažymėtina, kad jame taip pat yra nedideli aukso ir deimantų telkiniai, karjero akmuo ir talkas. Žemės ūkio paskirties žemė sudaro 68,30 proc. viso žemės ploto, o miškai – 31,70 proc., o tai atspindi turtingą šalies biologinę įvairovę ir žemės ūkio potencialą. Didžioji Usutu upė ir Emlembe, žemiausi ir aukščiausi aukštikalnių taškai šalyje, pabrėžia geografinę įvairovę, kuria grindžiamas jos gamtos grožis ir ištekliai.

Gyventojai ir visuomenė

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Esvatinio gyventojų skaičius buvo 1 104 479. Šios populiacijos pasiskirstymas yra nevienodas, daugiausia sutelktas slėniuose ir lygumose dėl kalnuotos vietovės. Urbanizacija yra palyginti maža, tik apie 24,20% gyventojų gyvena miesto vietovėse, įskaitant sostinę Mbabane, kurioje gyvena apie 68 000 gyventojų. Oficialios šalies kalbos yra anglų ir siSwati, atspindinčios jos kolonijinę istoriją ir kultūros paveldą. Eswatini žmonės yra žinomi kaip liSwati (vienaskaita) arba emaSwati (daugiskaita), nors terminas Swazi tebėra plačiai naudojamas tarp anglakalbių.

Ekonomika

Esvatinio ekonomika yra įvairi, žemės ūkis vaidina svarbų vaidmenį kartu su tokiomis pramonės šakomis kaip gaiviųjų gėrimų koncentratų gamyba, anglių kasyba, miškininkystė, cukraus perdirbimas, tekstilė ir drabužiai. Cukranendrės, kukurūzai, medvilnė, citrusiniai vaisiai, ananasai, galvijai ir ožkos yra vieni iš pagrindinių žemės ūkio produktų, kuriais remiamas tiek vietinis vartojimas, tiek eksportas.

Prekyba ir pramonė

Prekybos srityje „Eswatini” palaiko tvirtus santykius su Pietų Afrika, savo pagrindine eksporto ir importo partnere, parodydama persipynusią šių dviejų šalių ekonomikos dinamiką. 2017 m. Pietų Afrikai teko 94% „Eswatini” eksporto, įskaitant gaiviųjų gėrimų koncentratus, cukrų, medieną, medvilninius verpalus, šaldytuvus, citrusinius vaisius ir konservuotus vaisius. Priešingai, Eswatini iš Pietų Afrikos importavo daugiausia motorines transporto priemones, mašinas, transporto įrangą, maisto produktus, naftos produktus ir chemines medžiagas, pabrėždamas priklausomybę nuo savo kaimyno būtiniausių prekių ir paslaugų. Be to, Kinija tapo svarbia importo partnere, kuriai 2017 m. teko 5,2 proc. importo, o tai reiškia karalystės pastangas diversifikuoti savo prekybos santykius.

Infrastruktūros ir plėtros iššūkiai

Nepaisant gausių gamtos išteklių ir ekonominės veiklos, Esvatinis susiduria su iššūkiais užtikrindamas integracinį augimą ir vystymąsi. Vienas iš svarbiausių klausimų yra elektrifikacija, nes nuo 2017 m. maždaug 900 000 žmonių neturėjo prieigos prie elektros energijos. Tai kelia didelių kliūčių siekiant darnaus vystymosi tikslų, ypač kaimo vietovėse, kuriose gyvena dauguma neelektrifikuotų gyventojų.

Žemės ūkis ir drėkinimas

Žemės ūkis tebėra Esvatinio ekonomikos pagrindas, tačiau nuo 2012 m. jis labai priklauso nuo maždaug 500 kvadratinių kilometrų drėkinamos žemės, kad būtų užtikrintas produktyvumas ir aprūpinimas maistu. Ši priklausomybė pabrėžia tvarios vandentvarkos praktikos svarbą didėjant susirūpinimui dėl klimato kaitos ir aplinkos būklės blogėjimo.

Išvada

Esvatinis, nuostabaus gamtos grožio ir kultūrinio turtingumo šalis, stovi kryžkelėje tarp savo tradicijų išsaugojimo ir šiuolaikinio vystymosi. Turėdama strateginę padėtį Pietų Afrikoje, įvairialypę ekonomiką ir augimo potencialą, Eswatini gali įveikti savo iššūkius pasitelkdama tvaraus vystymosi strategijas, sustiprintą regioninę integraciją ir sutelkdama dėmesį į atsinaujinančius energijos šaltinius, kad galėtų valdyti savo ateitį. Pasauliui pereinant prie labiau tarpusavyje susijusios ir aplinką tausojančios eros, Eswatini kelionė yra unikalus paveldo ir inovacijų derinys, turintis vertingų darnaus vystymosi ir kultūros išsaugojimo pamokų.

Šalies duomenys

Šalies kodas WZ
Regionas Africa
Paviršius 17364 kv. km
Žemės paviršius 17204 kv. km
Vandens paviršius 160 kv. km
Žemės ūkio paviršius 68.30%
Miško paviršius 31.70%
Žemiausias aukščio taškas Great Usutu River 21 m
Aukščiausias aukščio taškas Emlembe 1,862 m
BVP vienam gyventojui $10,100 (2017 est.)