Gajanos tyrinėjimas: perlas šiaurinėje Pietų Amerikos pakrantėje

Įsikūręs šiaurinėje Pietų Amerikos pakrantėje, ribojasi su Šiaurės Atlanto vandenynu ir ribojasi su Surinaru bei Venesuela, yra Gajana, vešlaus gamtos grožio ir turtingo kultūros paveldo šalis. Gajana, kurios plotas yra 214 969 kv km, o žemė užima 196 849 kv km, o vandens telkiniai sudaro 18 120 kv.

Geografinės ir klimato sąlygos

Gajanos reljefui daugiausia būdingos daugiausia riedančios aukštumos, žymi žema pakrantės lyguma ir pietinis regionas, pažymėtas savana. Šalis dalijasi 2 933 km sausumos sienomis su Brazilija (1 308 km), Surinamu (836 km) ir Venesuela (789 km), o jos pakrantė driekiasi 459 km, suteikdama būtiną prieigą prie Šiaurės Atlanto vandenyno. Nepaisant artumo prie pusiaujo, Gajana mėgaujasi tropiniu klimatu, o šilumą moderuoja šiaurės rytų prekybos vėjai. Jis patiria du pagrindinius lietingus sezonus – nuo gegužės iki rugpjūčio ir nuo lapkričio iki sausio, todėl jo aplinkos sąlygos idealiai tinka įvairioms ekosistemoms ir žemės ūkiui.

Aukštis visoje šalyje skiriasi: žemiausias taškas yra jūros lygyje palei Atlanto vandenyną, o aukščiausias aukštis yra Laberintos del Norte ant Roraimos kalno, pakilęs iki 2,775 m. Ši topografinė įvairovė palengvina daugybę gamtos išteklių, įskaitant boksitą, auksą, deimantus, kietmedžio medieną, krevetes ir žuvis, kurie yra labai svarbūs šalies ekonomikai ir gyvenimo būdui.

Gamtos ištekliai, žemės ūkis ir pramonė

Gajanos ekonomika, turinti daug gamtos išteklių, gauna daug naudos iš boksito ir aukso kasybos, taip pat deimantų ir vertingos medienos. Žemės ūkio sektorius, naudodamas 8,40% šalies žemės, gamina cukranendres, ryžius, valgomuosius aliejus, taip pat gyvulius ir jūros gėrybes, tokias kaip jautiena, kiauliena, paukštiena, krevetės ir žuvis. Šiuos sektorius nuo 2012 m. remia maždaug 1 430 kv.km drėkinamos žemės, pabrėžiant žemės ūkio ir susijusių pramonės šakų, tokių kaip cukraus ir ryžių malimas, tekstilė, o pastaruoju metu – medienos ir aukso kasyba, svarbą šalies ekonominei struktūrai.

Demografija ir urbanizacija

Gajana, kurioje 2020 m. liepą gyveno 750 204 gyventojai, demonstruoja koncentruotą demografinį modelį, o dauguma jos gyventojų gyvena sostinėje Džordžtaune ir aplink jį, ypač į šiaurės rytus. Papildomi gyventojų turintys regionai apima teritorijas palei Berbicės upę. Nepaisant to, didžiuliai šalies plotai tebėra retai apgyvendinti, o tai atspindi didelius miško žemės plotus, kurie užima 77,40 proc. teritorijos ir prisideda prie turtingos biologinės įvairovės. Be to, 2020 m. tik apie 26,80 proc. gyventojų gyveno miestų centruose, o tai iliustruoja daugiausia kaimo būstų daugumą.

Oficiali Gajanos kalba yra anglų kalba, atspindinti jos kolonijinę istoriją, palengvinanti bendravimą ir švietimą tarp įvairių etninių grupių. Jos žmonės bendrai žinomi kaip Guyanese, atspindintys kultūrų ir tradicijų, praturtinančių tautos socialinį kraštovaizdį, mišinį.

Ekonominė perspektyva

Gajanos ekonomikai, kurios BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 8 100 USD, įtakos turi daugybė gamtos išteklių ir žemės ūkio našumas. Pagrindiniai šalies eksporto partneriai yra Kanada, Jungtinės Valstijos, Panama, Jungtinė Karalystė, Jamaika ir Trinidadas bei Tobagas. Pagrindiniai eksportuojami produktai: cukrus, auksas, boksitas, aliuminio oksidas, ryžiai, krevetės, melasa, romas ir mediena. Priešingai, didžiausi jos importo partneriai yra Trinidadas ir Tobagas, JAV, Kinija ir Surinamas, kurių importą daugiausia sudaro gamyba, mašinos, nafta ir maistas. Ši prekybos dinamika pabrėžia Gajanos integraciją į pasaulinę rinką, išlaikant pusiausvyrą tarp ištekliais pagrįsto eksporto ir pagamintų prekių bei maisto produktų importo.

Elektrifikacijos lygis iki 2016 m. pasiekė 84,2 proc. visų gyventojų, o tai rodo didelę pažangą plėtojant infrastruktūrą ir užtikrinant piliečių prieigą prie elektros energijos. Ši pažanga palaiko tiek Gajanos žmonių gyvenimo kokybę, tiek jos pramonės šakų ir įmonių veiklos pajėgumus.

Apibendrinant galima pasakyti, kad Guyumedana iškyla kaip puikaus gamtos grožio, turtingų išteklių ir gyvybingos kultūros tauta. Įsikūręs unikalioje Šiaurės Pietų Amerikoje, jis susiduria su besivystančioms šalims būdingais iššūkiais ir galimybėmis, naršydamas tarp savo plataus gamtinio kraštovaizdžio išsaugojimo ir ekonominio vystymosi skatinimo. Gajanai toliau vystantis ir integruojantis į pasaulio ekonomiką, didžiausias jos turtas – įvairi aplinka, ištekliai ir žmonės – vaidins lemiamą vaidmenį formuojant jos ateitį.

Šalies duomenys

Šalies kodas GY
Regionas South America
Paviršius 214969 kv. km
Žemės paviršius 196849 kv. km
Vandens paviršius 18120 kv. km
Žemės ūkio paviršius 8.40%
Miško paviršius 77.40%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Laberintos del Norte on Mount Roraima 2,775 m
BVP vienam gyventojui $8,100 (2017 est.)