Graikijos tyrinėjimas: Vakarų civilizacijos lopšys

Graikijos geografinis ir klimato gobelenas

Įsikūręs Pietų Europos širdyje, Graikija tarnauja kaip tiltas tarp Rytų ir Vakarų, ribojasi su žydrais Egėjo jūros, Jonijos jūros ir Viduržemio jūros vandenimis. Dėl šios strateginės padėties tarp Albanijos ir Turkijos, kartu su besiplečiančia 13 676 km pakrante, Graikija yra kultūrinės ir ekonominės veiklos jungtis. Bendras šalies plotas yra 131 957 kv km, žemė užima 130 647 kv km, o vandens telkiniai – 1 310 kv. Jos sausumos ribos driekiasi 1 110 km, liečia Albaniją, Bulgariją, Makedoniją ir Turkiją.

Greciano kraštovaizdžiui būdingas vidutinio klimato klimatas, kuriame vyrauja švelnios, drėgnos žiemos ir karštos, sausos vasaros. Toks klimatas kartu su kalnuotu reljefu, didingai besitęsiančiu į jūrą, sudarančią pusiasalius ar salų grandines, siūlo ir kvapą gniaužiančius vaizdus, ir svetingą aplinką gyventi. Olimpo kalnas, stovintis 2 917 metrų virš jūros lygio, žymi aukščiausią pakilimo tašką Graikijoje, o Viduržemio jūra glosto žemiausius jūros lygio taškus.

Ekonominė aplinka

Graikijos ekonomika yra įvairi; ją remia žemės ūkio, turizmo ir pramonės sektoriai. Šalyje gausu gamtinių išteklių, įskaitant lignitą, naftą, geležies rūdą, boksitą, šviną, cinką, nikelį, magnezitą, marmurą, druską, ir turi didelį hidroenergijos potencialą. Maždaug 63,40% jos žemės yra skirta žemės ūkiui, gaminant įvairius produktus, įskaitant kviečius, kukurūzus, miežius, cukrinius runkelius, alyvuoges, pomidorus, vyną, tabaką ir bulves. Pramonės sektorių plūduriuoja maisto ir tabako perdirbimas, tekstilė, chemikalai, metalo gaminiai, kasyba ir nafta.

Turizmas taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį ekonomikoje, nes naudojasi Graikijos istoriniu palikimu, nuostabiais kraštovaizdžiais ir turtingu kultūros paveldu. Pagrindiniai miestai, tokie kaip Atėnai, kuriuose gyvena 3,153 milijono gyventojų, ir Salonikai, kuriuose gyvena 812 000 žmonių, yra kultūros ir ekonomikos centrai. Šie miestai iliustruoja šiuolaikinį graikų gyvybingumą, išlaikydami savo istorinį etosą.

Prekyba ir žemės ūkis

Graikijos tarptautinės prekybos pėdsakas rodo subalansuotą importo ir eksporto veiklos portfelį. Pagrindiniai eksporto partneriai yra Italija, Vokietija, Turkija, Kipras, Bulgarija ir Libanas, kurių pagrindiniai eksporto produktai yra maistas ir gėrimai, pagamintos prekės, naftos produktai ir cheminės medžiagos. Kita vertus, Graikija importuoja mašinas, transporto įrangą, degalus ir chemines medžiagas iš tokių šalių kaip Vokietija, Italija, Rusija, Irakas, Pietų Korėja, Kinija, Nyderlandai ir Prancūzija.

Demografinė dinamika

Graikijoje, kurioje 2020 m. liepą gyveno 10 607 051 gyventojas, pastebimas nedidelis tankis, tačiau didelis polinkis į miestus – 2020 m. maždaug 79,70 proc. gyventojų gyveno miesto vietovėse. Didelė gyventojų dalis gyvena Atėnų didmiestyje ir aplink jį, o tai rodo ekonominę koncentraciją sostinėje ir jos apylinkėse. Nepaisant šio miesto iškraipymo, Graikija palaiko didelių miestų grupių tinklą visoje šalyje, užtikrindama paskirstytą žmonių gyvenvietės modelį savo vaizdingame kraštovaizdyje.

Kultūros ir gamtos paveldas

Graikų kultūra, turinti gilią istoriją, datuojamą senovėje, ir toliau daro įtaką įvairiems šiuolaikinės Vakarų civilizacijos aspektams. Nuo filosofijos, demokratijos ir teatro iki meno ir architektūros Graikijos indėlis yra neišdildomas. Tautos gamtos paveldas, pažymėtas tvirtu reljefu, plačiomis pakrantėmis ir idiliškomis salomis, papildo jos pasaulinį patrauklumą. Žemės ūkio paskirties žemė sudaro 63,40% jos reljefo, įsiterpusi į 30,50% miško žemės, sukurdama žalią ir produktyvią mozaiką, būdingą tik Graikijai.

Išvada

Graikija, pasižyminti dinamišku gamtos grožio, istorinio gylio ir ekonominio gyvybingumo deriniu, yra svarbi veikėja Europos ir pasaulio arenoje. Nuo aukščiausių Olimpo kalno viršukalnių iki giliausio Viduržemio jūros bliuzo – ši šalis siūlo turtingą potyrių gobeleną. Jos strateginė svarba, kurią palaiko plačios pakrantės ir palankus klimatas, papildo jos ekonomines pastangas žemės ūkyje, pramonėje ir turizme. Kadangi Graikija ir toliau susiduria su 21-ojo amžiaus iššūkiais, ji tebėra pagrįsta savo turtingu paveldu ir į ateitį žvelgiančiais gyventojais, todėl ji yra unikalus senojo ir naujojo derinys.

Šalies duomenys

Šalies kodas GR
Regionas Europe
Paviršius 131957 kv. km
Žemės paviršius 130647 kv. km
Vandens paviršius 1310 kv. km
Žemės ūkio paviršius 63.40%
Miško paviršius 30.50%
Žemiausias aukščio taškas Mediterranean Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mount Olympus 2,917
BVP vienam gyventojui $27,800 (2017 est.)