Hondūro tyrinėjimas: Centrinės Amerikos perlas

Įsikūręs Centrinės Amerikos širdyje, Hondūras yra šalis, kupina gamtos grožio, istorinių turtų ir kultūrinio gyvybingumo. Ji dalijasi savo sienomis su Gvatemala, Salvadoru ir Nikaragva ir gali pasigirti plačia pakrante, liečiančia Karibų jūrą ir Šiaurės Ramųjį vandenyną. Hondūras, kurio bendras plotas yra 112 090 kvadratinių km, iš kurių 111 890 kv km yra žemė, o 200 kv km – vanduo, yra įvairus reljefas, kuris svyruoja nuo subtropinių žemumų iki vidutinio klimato kalnuotų regionų.

Geografinė įvairovė

Šalies geografinė įvairovė akivaizdi daugiausia kalnuotame interjere ir siaurose pakrančių lygumose. Hondūro bendra sausumos riba yra 1 575 km, Gvatemala – 244 km, Salvadoras – 391 km, o Nikaragva – 940 km. Šalies pakrantė driekiasi daugiau nei 823 km, iš jos atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai ir jūriniai vartai į pasaulį. Klimatas skiriasi nuo subtropinių žemumose iki vidutinio klimato kalnuose, kuriuose yra daug įvairių floros ir faunos. Cerro Las Minas, stovintis 2 870 m aukštyje, žymi aukščiausią šalies pakilimo tašką, o Karibų jūra yra žemiausia.

Gamtos ištekliai ir reljefas

Turtingas gamtos ištekliais, Hondūras yra aprūpintas mediena, auksu, sidabru, variu, švinu, cinku, geležies rūda, stibiu, anglimi, žuvimi ir dideliu hidroenergijos potencialu. Jo kraštovaizdžiui būdingi tvirti kalnai, įsiterpę į siauras pakrančių lygumas, kuriuose yra 28,80% žemės ūkio paskirties žemės ir 45,30% miško žemės. Nepaisant šios vietovės keliamų iššūkių, šaliai pavyko išauginti įvairius žemės ūkio produktus, tokius kaip bananai, kava, citrusiniai vaisiai, kukurūzai ir Afrikos palmės; papildydama savo gyvulininkystės ir žuvininkystės sektorius.

Ekonomikos apžvalga

Hondūro ekonomika visų pirma grindžiama žemės ūkiu, o bananai ir kava yra pagrindiniai eksporto produktai. Tačiau šalyje taip pat auga pramonės sektorius, orientuotas į cukraus perdirbimą, tekstilę, austus ir megztus drabužius, taip pat medienos gaminius, įskaitant cigarus. Nuo 2017 m. pagrindine eksporto partnere tapo Jungtinės Valstijos, po jų sekė Vokietija, Belgija, Salvadoras, Nyderlandai, Gvatemala ir Nikaragva. Kalbant apie importą, Hondūras labiausiai priklauso nuo prekių iš JAV, Gvatemalos, Kinijos, Meksikos, Salvadoro, Panamos ir Kosta Rikos, o pagrindiniai importo produktai yra ryšių įranga, mašinos, transporto medžiagos ir maisto produktai.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2020 m. liepos mėnesį bendras gyventojų skaičius buvo maždaug 9 235 340, Hondūras demonstruoja unikalų urbanizacijos modelį, palyginti su centrinės Amerikos kaimynais. Dauguma jos gyventojų gyvena kalnuotoje vakarinėje pusėje, o reikšmingi gyventojų centrai yra sostinėje Tegucigalpa ir San Pedro Sula. Rio Ulua slėnis šiaurėje išsiskiria kaip tankiai apgyvendinta žemumos teritorija. Miesto gyventojai sudaro 58,40% visų, o tai rodo laipsnišką, bet nuolatinį perėjimą prie urbanizacijos. Ispanų kalba yra oficiali kalba, skatinanti vienybės jausmą tarp įvairių grupių, sudarančių Hondūro gyventojus.

Kultūrinė ir socialinė struktūra

Hondūras demonstruoja gyvybingą kultūrą, kuri remiasi vietinių, Afrikos ir Ispanijos įtaka, matoma jos virtuvėje, muzikoje ir festivaliuose. Nepaisant to, kad susiduria su ekonominiais iššūkiais, kurių BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 5,600 5,600 USD, Hondūro gyventojai yra žinomi dėl savo atsparumo ir tvirtų bendruomenės ryšių. Pastangos elektrifikuoti šalį tęsiasi– nuo 2017 m. be elektros vis dar liko apie 2 mln. Tačiau Hondūro žmonių dvasia ir jų atsidavimas tobulinant savo šalį šviečia ryškiai.

Tikiuosi

Hondūrui ir toliau einant tvaraus vystymosi keliu, jis tebėra didelį potencialą turinti šalis. Jo gamtos grožis kartu su strategine geografine padėtimi, turtingais ištekliais ir darbščiais gyventojais sudaro sąlygas būsimam augimui ir klestėjimui. Keliautojams, investuotojams ir vietiniams gyventojams Hondūras siūlo daugybę galimybių, laukiančių, kol bus ištirtos ir puoselėjamos.

Šalies duomenys

Šalies kodas HO
Regionas Central America
Paviršius 112090 kv. km
Žemės paviršius 111890 kv. km
Vandens paviršius 200 kv. km
Žemės ūkio paviršius 28.80%
Miško paviršius 45.30%
Žemiausias aukščio taškas Caribbean Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Cerro Las Minas 2,870 m
BVP vienam gyventojui $5,600 (2017 est.)