Kanados tyrinėjimas: gamtos stebuklų ir ekonominės gerovės kraštas

Geografija ir klimatas

Kanadą, didžiulę šalį, esančią Šiaurės Amerikoje, riboja trys galingi vandenynai: Šiaurės Atlanto vandenynas rytuose, Šiaurės Ramusis vandenynas vakaruose ir ledinis Arkties vandenynas šiaurėje. Jo artumą prie JAV žymi plati 8 893 km sausumos siena, įskaitant 2 477 km su Aliaska. Platus Kanados reljefas užima bendrą 9 984 670 kvadratinių km plotą, iš kurių 9 093 507 kv km yra žemė, o 891 163 kv km – vanduo. Šis geografinis kolosas gali pasigirti ilgiausia pakrante pasaulyje, besitęsiančia daugiau nei 202 080 km.

Klimatas šioje didžiulėje šalyje labai skiriasi – nuo vidutinio klimato zonų pietuose iki subarktinių ir arktinių regionų šiaurėje. Reljefas yra panašiai įvairus, daugiausia būdingas lygumoms, su įspūdingais kalnais vakaruose ir švelniomis žemumomis pietryčiuose. Aukščiausias Kanados pakilimo taškas yra Logano kalnas, iškilęs 5,959 m, o žemiausias – Atlanto vandenynas jūros lygyje.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Kanada yra aprūpinta gamtos išteklių gausa, todėl ji yra pasaulinė mineralų, tokių kaip boksitas, geležies rūda, nikelis, cinkas, varis ir auksas, gavybos ir eksporto lyderė. Ji taip pat turi didelių retųjų žemių elementų, kalio, deimantų ir sidabro atsargų. Be mineralinių turtų, Kanada turi didžiulius miškus, laukinę gamtą ir žuvininkystę, taip pat turtingus anglies, naftos, gamtinių dujų ir hidroenergijos potencialo telkinius. Žemės ūkio naudmenos sudaro 6,80 proc. viso šalies žemės ploto, miškas – 34,10 proc.

Žemės ūkis ir pramonė

Kalbant apie žemės ūkį, Kanada yra pagrindinė kviečių, miežių, aliejinių augalų sėklų, tabako, vaisių ir daržovių gamintoja. Šalis taip pat garsėja pieno produktais, žuvimi ir miško produktais. Pramonės sektorius yra labai diversifikuotas, jame yra transporto įranga, cheminės medžiagos, mineralai, maisto produktai, medienos ir popieriaus gaminiai, žuvies produktai, nafta ir gamtinės dujos.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2020 m. liepos mėnesį Kanadoje gyvena 37 694 085 gyventojai, o didžioji dauguma jos gyventojų gyvena maždaug 300 km atstumu nuo pietinės sienos su JAV. Tankiausiai apgyvendinta provincija yra Ontarijas, po jo eina Kvebekas ir Britų Kolumbija. Maždaug 81,60% kanadiečių gyvena miesto vietovėse, pabrėždami reikšmingą urbanizacijos tendenciją. Pagrindiniai miesto centrai yra Torontas, Monrealis, Vankuveris, Kalgaris, Edmontonas ir sostinė Otava.

Kanados tapatybę praturtina dvi oficialios kalbos – anglų ir prancūzų, atspindinčios šalies kolonijinę istoriją ir daugiakultūrį paveldą. Kanadiečių pasiskirstymas netoli JAV sienos palengvina ekonominius ryšius ir kultūrinius mainus tarp dviejų šalių, taip pat kelia iššūkių valdant šią plačią ribą.

Ekonominė aplinka

Kanados ekonomika yra stipri ir diversifikuota, jos BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 48 400 USD. Jungtinės Valstijos išlieka didžiausia Kanados prekybos partnerė, 2017 m. gavusi 76,4% Kanados eksporto ir tiekianti 51,5% savo importo. Kinija taip pat vaidina svarbų vaidmenį Kanados tarptautinėje prekyboje, nes ji yra pagrindinė eksporto paskirties vieta ir pagrindinis importo šaltinis.

Šalies eksporto portfelis yra platus, apimantis motorines transporto priemones ir jų dalis, pramonines mašinas, orlaivius, telekomunikacijų įrangą ir įvairius gamtos išteklius. Importuojamos mašinos ir įranga, motorinės transporto priemonės ir jų dalys, žalia nafta ir ilgalaikio vartojimo prekės. Visiškas Kanados gyventojų elektrifikavimas iki 2016 m. pabrėžia šalies įsipareigojimą plėtoti infrastruktūrą ir technologinę pažangą.

Išvada

Kanada liudija gamtos grožį ir gausą, kurią papildo atspari ir dinamiška ekonomika. Jos strateginė padėtis, įvairus klimatas ir turtingi gamtos ištekliai suformavo tautą, kuri yra ir aplinkos vertybių sergėtoja, ir grėsminga žaidėja pasaulio ekonomikos arenoje. Turėdama gyvybingus miestus, didžiulę laukinę gamtą ir novatoriškas pramonės šakas, Kanada ir toliau traukia žmones iš viso pasaulio, siūlydama klestėjimo, nuotykių ir harmoningo gyvenimo būdo galimybes.

Šalies duomenys

Šalies kodas CA
Regionas North America
Paviršius 9984670 kv. km
Žemės paviršius 9093507 kv. km
Vandens paviršius 891163 kv. km
Žemės ūkio paviršius 6.80%
Miško paviršius 34.10%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mount Logan 5,959 m
BVP vienam gyventojui $48,400 (2017 est.)