Kongo Demokratinės Respublikos tyrinėjimas: gamtos turtų ir įvairovės žemė

Geografinė ir klimato apžvalga

Centrinės Afrikos širdyje, į šiaurės rytus nuo Angolos, įsikūrusi Kongo Demokratinė Respublika (KDR) yra šalis, turinti stulbinančią geografinę įvairovę ir gamtos turtus. Ji užima maždaug 2 344 858 kvadratinių kilometrų plotą, todėl yra antra pagal dydį Afrikos šalis. KDR, kurios žemės plotas yra apie 2 267 048 kvadratiniai kilometrai, o vandens telkiniai užima apie 77 810 kvadratinių kilometrų, gali pasigirti kraštovaizdžio ir ekosistemų įvairove.

Šalis dalijasi savo ilgomis 10 481 km sienomis su devyniomis tautomis, įskaitant Angolą, Burundį, Centrinės Afrikos Respubliką, Kongo Respubliką, Ruandą, Pietų Sudaną, Tanzaniją, Ugandą ir Zambiją, o tai rodo jos strateginę padėtį regione. Nepaisant didžiulių sausumos masyvų, KDR turi stebėtinai trumpą, vos 37 km ilgio pakrantę palei Atlanto vandenyną, ribojančią tiesioginę prieigą prie jūrų prekybos kelių.

Klimatas KDR labai skiriasi– nuo tropinių sąlygų pusiaujo upės baseine iki vėsesnių, sausesnių sąlygų pietinėse aukštumose ir dar vėsesnio, drėgnesnio klimato rytinėse aukštumose. Ši oro sąlygų įvairovė palaiko turtingą floros ir faunos įvairovę. Didžiulis centrinis baseinas sudaro žemai esančią plynaukštę, o rytinei sienai būdingas kalnuotas reljefas, įskaitant aukščiausią tašką Pic Marguerite ant Mont Ngaliema (Stanley kalnas), kuris siekia 5 110 metrų virš jūros lygio.

Gamtos ištekliai ir ekonominė veikla

KDR yra aprūpinta gamtos išteklių gausa, todėl ji yra pagrindinė pasaulinio kasybos sektoriaus dalyvė. Jame gausu mineralų, tokių kaip kobalto, vario, deimantų, aukso ir koltano. Šie ištekliai formavo šalies ekonomiką, o kasyba kartu su mineralinių medžiagų perdirbimu vaidina pagrindinį vaidmenį. Be naudingųjų iškasenų, KDR turi didžiulius žemės ūkio ir miško žemės plotus, kurie sudaro atitinkamai 11,40% ir 67,90% viso jos žemės ploto.

Žemės ūkis taip pat yra labai svarbi ekonomikos dalis, kurioje yra pagrindinių produktų, įskaitant kavą, cukrų, palmių aliejų, gumą ir medvilnę. Nepaisant šių gamtos turtų, KDR susiduria su iššūkiais visiškai išnaudoti savo išteklius dėl įvairių veiksnių, įskaitant infrastruktūros apribojimus ir politinį nestabilumą.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad KDR, kurioje 2020 m. liepą gyveno daugiau nei 101 milijonas žmonių, yra viena iš daugiausiai gyventojų turinčių Afrikos šalių. Jos gyventojai yra nevienodai pasiskirstę, o miestų klasteriai daugiausia randami šiaurės rytuose palei sieną su Uganda, Ruanda ir Burundžiu. Sostinė Kinšasa, esanti vakaruose palei galingą Kongo upę, yra didžiausia miesto teritorija, kurioje gyvena daugiau nei 14 milijonų žmonių. Nepaisant to, didelgyventojų dalis gyvena kaimo vietovėse, o tai pabrėžia miesto ir kaimo atotrūkį vystymosi ir galimybių naudotis paslaugomis požiūriu.

Urbanizacija sparčiai progresuoja – 2020 m. miestuose gyveno apie 45,60 proc. gyventojų. Ši sparti migracija į miestus kelia ir galimybių, ir iššūkių šalies vystymuisi. KDR miestai tampa ekonominės veiklos centrais, ypač pramonės ir paslaugų sektoriuose, tačiau jie taip pat susiduria su problemomis, susijusiomis su infrastruktūra, būstu ir sanitarija.

Prekyba ir pramonė

KDR ekonomika labai priklauso nuo jos eksporto santykių, o pagrindinės partnerės yra Kinija, Zambija, Pietų Korėja ir Suomija. Deimantai, varis ir auksas sudaro didžiąją dalį jos eksporto produktų. Ir atvirkščiai, importą daugiausia sudaro maisto produktai, mašinos, transporto įranga ir kuras, o Kinija ir Pietų Afrika yra svarbūs šaltiniai.

Nepaisant didžiulio šalies potencialo, elektrifikacijos lygis išlieka žemas – nuo 2017 m. 69 milijonai žmonių neturėjo prieigos prie elektros energijos. Šis energijos trūkumas yra vienas iš daugelio infrastruktūros iššūkių, su kuriais susiduria KDR ir kurie turi įtakos tiek gyvenimo kokybei, tiek ekonominės plėtros perspektyvoms.

Išvada

Kongo DemokratinRespublika stovi kryžkelėje, turėdama didžiulius gamtos išteklius ir didėjantį gyventojų skaičių, suteikiantį didžiules augimo ir vystymosi galimybes. Tačiau norint išnaudoti šį potencialą, reikės spręsti sudėtingus infrastruktūros, valdymo ir žmogaus socialinės raidos iššūkius, kurie šiuo metu trukdo pažangai. Bendromis vyriausybės ir tarptautinės bendruomenės pastangomis KDR gali panaudoti savo turtingą turtą, kad sukurtų labiau klestinčią ateitį savo žmonėms.

Šalies duomenys

Šalies kodas CG
Regionas Africa
Paviršius 2344858 kv. km
Žemės paviršius 2267048 kv. km
Vandens paviršius 77810 kv. km
Žemės ūkio paviršius 11.40%
Miško paviršius 67.90%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Pic Marguerite on Mont Ngaliema (Mount Stanley) 5,110 m
BVP vienam gyventojui $800 (2017 est.)