Bolivijos tyrinėjimas: perlas Centrinėje Pietų Amerikoje

Geografinė apžvalga

Bolivija, įsikūrusi Centrinės Pietų Amerikos širdyje, į pietvakarius nuo Brazilijos, yra šalis, turinti didžiulę ir sudėtingą geografiją. Jos teritorija apima daugiau nei 1 098 581 kvadratinį kilometrą, todėl ji yra 28-oji pagal dydį šalis pasaulyje pagal sausumos plotą. Kraštovaizdžiui daugiausia būdingi tvirti Andų kalnai, kuriuose yra aukštumų plynaukštė, žinoma kaip Altiplano, kalvos ir Amazonės baseino žemumos lygumos. Dėl unikalios Bolivijos vietos klimatas labai skiriasi priklausomai nuo aukščio, nuo drėgno ir tropinio iki šalto ir pusiau sauso oro.

Gamtinė aplinka

Šalies topografija yra gamtos įvairovės spektaklis. Aukštis labai skiriasi nuo žemiausio taško Rio Paragvajuje, esančio 90 metrų virš jūros lygio, iki aukščiausio taško Nevado Sajama, kuris pasiekia įspūdingą 6 542 metrų aukštį. Šis įvairus aukštis palaiko turtingą gamtos išteklių gobeleną, įskaitant alavą, gamtines dujas, naftą ir cinką, be kita ko, kurie sudaro Bolivijos ekonomikos pagrindą.

Kalbant apie žemės naudojimą, apie 34,30% yra skirta žemės ūkiui, o miškai užima 52,50% šalies. Nepaisant to, kad Bolivija neturi prieigos prie jūros ir neturi pakrantės, ji kompensuoja kvapą gniaužiančius kraštovaizdžius ir didelius mineralų bei angliavandenilių telkinius.

Socialinis ir ekonominis profilis

Bolivija, kurioje 2020 m. liepą gyveno 11 639 909 gyventojai, yra daugiatautė visuomenė, kurią sudaro įvairios čiabuvių grupės. Gyventojų pasiskirstymas daugiausia sutelktas vakarų aukštikalnių lygumose Altiplano regione ir aplink triukšmingą Santa Cruz miestą rytuose. Urbanizacijos tendencijos nuolat auga – nuo 2020 m. miestuose gyvena apie 70,10 proc. gyventojų. Ispanų, kečujų, aimarų ir gvaranių kalbos yra oficialios kalbos, pabrėžiančios šalies kultūrinę įvairovę.

Ekonomika ir pramonė

Bolivijos ekonomika yra daugialypė, apimanti tokius sektorius kaip kasyba, lydymas, elektros gamyba ir žemės ūkis. Žemės ūkio požiūriu jis garsėja tuo, kad, be kitų kultūrų, gamina sojos pupeles, kvinoją ir Brazilijos riešutus. Kasybos sektorius yra ypač svarbus dėl vertingų mineralų, tokių kaip sidabras, cinkas ir švinas, gausos. Pastaraisiais metais Bolivija diversifikavo savo eksporto portfelį, įtraukdama ne tik mineralus, bet ir žemės ūkio produktus, tokius kaip kvinoja ir sojos pupelės. Pagrindiniai prekybos partneriai yra Brazilija, Argentina, Jungtinės Valstijos ir daugybė Azijos šalių, kurios demonstruoja neatsiejamą Bolivijos vaidmenį pasauliniuose prekybos tinkluose.

Infrastruktūra ir plėtra

Nepaisant gausių gamtos išteklių ir kultūros paveldo, Bolivija susiduria su infrastruktūros ir vystymosi iššūkiais. 2013 m. duomenimis, be elektros gyveno apie 1,2 mln. Tačiau dedamos pastangos pašalinti šiuos skirtumus ir pagerinti gyvenimo lygį visoje šalyje. Drėkinamos žemės įvertinimas, kuris 2012 m. siekė 3 000 kv. Bolivija, kurios BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 7 600 USD, daro pažangą ekonomikos vystymosi srityje, nors ir palaipsniui.

Išvada

Bolivija yra ryškių kontrastų ir didžiulio potencialo šalis. Nuo didingų Andų viršūnių iki vešlaus Amazonės baseino jos geografinė įvairovė yra neprilygstama. Nors Bolivija turtinga gamtos ištekliais ir kultūros paveldu, ji toliau stengiasi įveikti socialinius ir ekonominius iššūkius. Tautai žengiant į priekį, ji išlieka patraukli vieta tiek tyrinėtojams, tiek investuotojams, siūlanti unikalų gamtos grožio, gyvybingų kultūrų ir atsirandančių galimybių derinį.

Šalies duomenys

Šalies kodas BL
Regionas South America
Paviršius 1098581 kv. km
Žemės paviršius 1083301 kv. km
Vandens paviršius 15280 kv. km
Žemės ūkio paviršius 34.30%
Miško paviršius 52.50%
Žemiausias aukščio taškas Rio Paraguay 90 m
Aukščiausias aukščio taškas Nevado Sajama 6,542 m
BVP vienam gyventojui $7,600 (2017 est.)