Burundžio tyrinėjimas: Afrikos širdis

Geografija ir klimatas

Įsikūręs Centrinėje Afrikoje, į rytus nuo Kongo Demokratinės Respublikos ir į vakarus nuo Tanzanijos, Burundis užima 27 830 kvadratinių km plotą, todėl yra kompaktiška, tačiau įvairi šalis. Nepaisant pakrantės trūkumo, ši žemyninė tauta gali pasigirti įvairiu kalvų ir kalnų reljefu, kuris palaipsniui pereina į plynaukštę rytiniame regione, kartu su kai kuriomis lygumomis. Pakilimai labai skiriasi nuo žemiausio taško Tanganikos ežere (772 m) iki aukščiausios viršūnės Heha, 2 670 metrų virš jūros lygio.

Burundžio klimatas daugiausia yra pusiaujo, jam būdinga vidutinė temperatūra, kuri paprastai svyruoja nuo 23 iki 17 laipsnių Celsijaus, kuriai įtakos turi vidutinis šalies aukštis maždaug 1 700 metrų. Ši klimato sąlyga suteikia du išskirtinius drėgnus ir sausus sezonus ištisus metus, o tai prisideda prie turtingos šalies biologinės įvairovės ir žemės ūkio našumo.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Burundis yra aprūpintas dideliais gamtos ištekliais, įskaitant nikelį, uraną, retųjų žemių oksidus ir tauriuosius metalus, tokius kaip auksas ir platina, kartu su perspektyvia žemės ūkio paskirties žeme ir potencialia hidroenergija. Žemė daugiausia naudojama žemės ūkiui: 73,30 proc. jų priskiriama žemės ūkio paskirties žemei, o nedidelę dalį (6,60 proc.) užima miškai. Nuo 2012 m. drėkinimui sukurta apie 230 kv.km žemės, taip padidinant įvairių kultūrų auginimą.

Žemės ūkis ir ekonomika

Žemės ūkis tebėra Burundžio ekonomikos pagrindas, apimantis didelę gyventojų dalį. Pagrindiniai žemės ūkio produktai yra kava ir arbata, kurie taip pat yra pagrindinis eksportas, kartu su medvilne, kukurūzais, pupelėmis, sorgu, bananais ir manijokais. Gyvulininkystė yra dar viena svarbi kaimo ekonomikos sudedamoji dalis, teikianti jautieną, pieną ir kailius.

Nepaisant žemės ūkio gausos, Burundžio pramonė yra palyginti kukli, daugiausia dėmesio skiriant vartojimo prekių, tokių kaip cukrus, muilas ir alus, gamybai, taip pat cementui ir maisto perdirbimui. Šalies ekonominius iššūkius dar labiau atspindi tai, kad BVP vienam gyventojui nuo 2017 m. siekė vos 700 JAV dolerių, o tai pabrėžia diversifikuotos ekonominės plėtros poreikį.

Demografija ir urbanizacija

Burundis, kuriame 2020 m. liepą gyveno 11 865 821 gyventojas, yra tarp tankiausiai apgyvendintų Afrikos šalių. Gyventojų pasiskirstymas yra netolygus, su dideliais klasteriais šiaurinėje ir vakarinėje Tanganikos ežero pakrantėje. Tačiau miesto gyventojų skaičius išlieka žemas ir siekia 13,70%, o Gitega yra sostinė, o Bujumbura – pagrindinis miesto centras ir ekonominis centras.

Šalis pripažįsta kirundų, prancūzų ir anglų kalbas oficialiomis kalbomis, atspindinčiomis jos kolonijinę istoriją ir įvairią etninę gyventojų sudėtį. Švietimo sistema ir vyriausybės politika skatina daugiakalbystę, kad būtų puoselėjama nacionalinė vienybė ir tarptautinis dalyvavimas.

Energetika ir infrastruktūra

Infrastruktūros plėtra Burundyje susiduria su dideliais iššūkiais, nes nuo 2017 m. didelė gyventojų dalis (apie 10 mln.) neturi prieigos prie elektros energijos. Tai turi didelį poveikį ekonomikos plėtrai, sveikatos priežiūrai ir gyvenimo kokybei. Pastangos išplėsti elektrifikavimo tinklą ir panaudoti atsinaujinančiuosius energijos išteklius yra labai svarbios tvariam vystymuisi.

Tarptautinė prekyba ir santykiai

Burundžio prekybos santykiai yra labai svarbūs jo ekonomikai, o pagrindiniai eksporto partneriai, įskaitant Kongo Demokratinę Respubliką, Šveicariją, JAE ir Belgiją. Eksporto sektoriuje ir toliau dominuoja kava ir arbata, po jų eina cukrus ir medvilnė. Priešingai, importą daugiausia sudaro gamybos priemonės, naftos produktai ir maisto produktai, o indija, Kinija ir kelios Rytų Afrikos šalys yra pagrindiniai šaltiniai.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad Burundis pateikia sudėtingą gamtos grožio, žemės ūkio turtų ir neišnaudoto potencialo gobeleną, kurį temdo socialiniai ir ekonominiai iššūkiai. Jos strateginė padėtis, gausūs gamtos ištekliai ir žemės ūkio pajėgumai suteikia tvirtą pagrindą augimui. Tačiau infrastruktūros trūkumo problemos sprendimas, ekonomikos įvairinimo didinimas ir galimybių naudotis pagrindinėmis paslaugomis, pavyzdžiui, elektros energija, gerinimas yra itin svarbūs Burundžio tvariam vystymuisi ir klestėjimui.

Šalies duomenys

Šalies kodas BY
Regionas Africa
Paviršius 27830 kv. km
Žemės paviršius 25680 kv. km
Vandens paviršius 2150 kv. km
Žemės ūkio paviršius 73.30%
Miško paviršius 6.60%
Žemiausias aukščio taškas Lake Tanganyika 772 m
Aukščiausias aukščio taškas Heha 2,670 m
BVP vienam gyventojui $700 (2017 est.)