Dramblio Kaulo Kranto tyrinėjimas: brangakmenis Vakarų Afrikoje

Geografija ir klimatas

Įsikūręs Vakarų Afrikoje ir ribojasi su Šiaurės Atlanto vandenynu tarp Ganos ir Liberijos, Dramblio Kaulo Krantas užima 322 463 kv. Ši įvairialypė šalis gali pasigirti 318 003 kv km žemės ir 4 460 kv km vandens, o sausumos ribos driekiasi 3 458 km per Burkina Fasą, Ganą, Gvinėją, Liberiją ir Malį. Jo 515 km ilgio pakrantė palei Šiaurės Atlanto vandenyną demonstruoja tropinį klimatą prie kranto ir perėjimą į pusiau sausringas sąlygas tolimoje šiaurėje. Dramblio Kaulo Krantas patiria tris skirtingus sezonus: šiltą ir sausą sezoną nuo lapkričio iki kovo, po kurio seka karštas ir sausas laikotarpis nuo kovo iki gegužės ir karštas bei drėgnas sezonas nuo birželio iki spalio. Reljefui būdingos daugiausia plokščios ir banguotos lygumos, o šiaurės vakaruose įspūdingai atrodo kalnai. Tarp gamtos stebuklų yra Monts Nimba, kurio viršūnėje yra 1 752 m ir kuris žymi aukščiausią tautos pakilimo tašką.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Dramblio Kaulo Krantas yra aprūpintas gausybe gamtos išteklių, įskaitant naftą, gamtines dujas, deimantus, manganą, geležies rūdą, kobaltą, boksitą, varį, auksą, nikelį, tantalą, silicio smėlį ir molį. Pažymėtina, kad tauta taip pat didžiuojasi savo žemės ūkio dovanomis, ypač kakavos pupelėmis, kava ir palmių aliejumi, kartu su perspektyviomis hidroenergijos galimybėmis. Žemės ūkio sektorius klesti 64,80% šalies žemės, o miškai užima 32,70%, o tai atspindi didelę žemės ūkiui ir miškininkystei skirtą plotą. Be to, šalis dėjo pastangas drėkinimo srityje– nuo 2012 m. jos žemės ūkio veikla buvo apsemta apie 730 kv.km drėkinamos žemės.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Dramblio Kaulo Kranto gyventojų skaičius siekė 27 481 086 asmenis. Dauguma jų susitelkę miškinguose pietuose, ypač pakrančių miestuose ir aplink juos, kur ekonominės galimybės ir infrastruktūra yra labiau išvystytos. Šiauriniai savanų regionai tebėra mažiau apgyvendinti, nors tam tikrose vietovėse palei transporto koridorius yra didesnio tankumo gyvenviečių. Miesto gyventojai sudaro 51,70% visų gyventojų, o tai rodo reikšmingą poslinkį į urbanizaciją, ypač pagrindinėse miesto vietovėse, tokiose kaip politinė sostinė Yamoussoukro ir Abidžanas, ekonominė šalies širdis ir vyriausybės būstinė.

Kalba ir nacionalinis identitetas

Oficiali Dramblio Kaulo Kranto kalba yra prancūzų, atspindinti jos, kaip buvusios Prancūzijos kolonijos, istorinius ryšius. Dramblio Kaulo Kranto gyventojai pasižymi turtingu kultūros paveldu ir tautine tapatybe, kurią formuoja įvairios etninės sudėties ir kalbos, egzistuojančios visoje šalyje.

Ekonomika ir pramonė

Dramblio Kaulo Kranto ekonomika yra įvairi, apimanti keletą pagrindinių pramonės šakų, tokių kaip maisto produktai, gėrimai, medienos gaminiai, naftos perdirbimas, aukso kasyba, sunkvežimių ir autobusų surinkimas, tekstilė, trąšos, statybinės medžiagos ir elektros gamyba. Žemės ūkis tebėra kertinis ekonomikos akmuo, o pagrindiniai produktai yra kava, kakavos pupelės, bananai, palmių branduoliai, kukurūzai, ryžiai, manijokai, saldžiosios bulvės, cukrus, medvilnė ir guma. Tauta yra pirmaujanti kakavos eksportuotoja, liudijanti savo, kaip pasaulinio šokolado pramonės žaidėjo, vaidmenį.

Šalis prekiauja su daugybe partnerių, eksportuodama kakavą, kavą, medieną, naftą, medvilnę, bananus, ananasus, palmių aliejų ir žuvį daugiausia į Nyderlandus, JAV, Prancūziją, Belgiją, Vokietiją, Burkina Fasą, Indiją ir Malį. Importo partneriai yra Nigerija, Prancūzija, Kinija ir JAV, iš kurių Dramblio Kaulo Krantas gauna kurą, kapitalinę įrangą ir maisto produktus. Nepaisant iššūkių, elektrifikacijos lygis gerėja – nuo 2017 m. be elektros vis dar liko 10 mln. Apskaičiuota, kad 2017 m. BVP vienam gyventojui buvo 3 900 JAV dolerių, o tai rodo nuolatines pastangas siekiant ekonomikos plėtros ir augimo.

Išvada

Dramblio Kaulo Krantas pristato kontrastų ir galimybių tyrimą – nuo įvairios geografijos ir klimato iki tradicinio žemės ūkio ir klestinčių pramonės šakų derinio. Kadangi šalis ir toliau eina savo vystymosi keliu, ji turi daug žadančią ateitį, kurią formuoja turtingi gamtos ištekliai, strateginė geografinė padėtis ir dinamiška žmonių dvasia. Tiems, kurie nori suprasti Vakarų Afrikos sudėtingumą ir potencialą, Dramblio Kaulo Krantas siūlo intriguojantį ir įtikinamą pasakojimą.

Šalies duomenys

Šalies kodas IV
Regionas Africa
Paviršius 322463 kv. km
Žemės paviršius 318003 kv. km
Vandens paviršius 4460 kv. km
Žemės ūkio paviršius 64.80%
Miško paviršius 32.70%
Žemiausias aukščio taškas Gulf of Guinea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Monts Nimba 1,752 m
BVP vienam gyventojui $3,900 (2017 est.)