Kroatijos tyrinėjimas: perlas Pietryčių Europoje

Geografija ir klimatas

Įsikūrusi Pietryčių Europoje, o žydri Adrijos jūros vandenys glosto jos vakarines sienas, Kroatija yra šalis, galinti pasigirti nepaprasta geografine ir klimato įvairove. Užimdama 56 594 kvadratinių km plotą, ji dalijasi 2 237 km sausumos ribomis su keliomis šalimis, įskaitant Bosniją ir Hercegoviną, Slovėniją, Vengriją, Serbiją ir Juodkalniją. Ši strateginė vieta suteikė Kroatijai plačią 5,835 km pakrantę, išmargintą daugiau nei tūkstančiu salų, kurių kiekviena pasakoja savo unikalią istoriją.

Kroatijos klimatas svyruoja nuo Viduržemio jūros pakrantės pakrantės, kuriai būdingos švelnios žiemos ir sausos vasaros, iki kontinentinio interjere, kur karštos vasaros pereina į šaltas žiemas. Ši klimato įvairovė daro įtaką ne tik regiono gyvenimo būdui ir kultūrai, bet ir jo žemės ūkio praktikai bei biologinei įvairovei.

Reljefas ir gamtos ištekliai

Kroatijos reljefas yra toks pat įvairus, kaip ir jos klimatas, apimantis plokščias lygumas netoli Vengrijos sienos, žemus kalnus ir aukštumas netoli Adrijos jūros pakrantės. Aukščiausias taškas, Dinara, siekia iki 1,831 metro, siūlydamas kvapą gniaužiančius vaizdus ir sudėtingus takus pėsčiųjų entuziastams. Šioje geografiškai turtingoje šalyje taip pat yra daug gamtos išteklių, įskaitant naftą, anglį, boksitą ir hidroenergiją, kurie vaidina lemiamą vaidmenį jos ekonomikoje.

Visuomenė ir gyventojai

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Kroatijos gyventojų skaičius buvo 4 227 746, o pastebimas pasiskirstymas yra šiaurinėje pusėje ir aplink šurmuliuojančią sostinę Zagrebą. Urbanizacijos lygis siekia 57,6 proc., o tai atspindi modernią, tačiau istoriškai įsišaknijusią visuomenę. Kroatų kalba yra oficiali kalba, vienijanti tautą bendram paveldui ir tapatybei.

Gyventojų centrai

Sostinė Zagrebas yra ne tik administracinė, bet ir kultūrinė Kroatijos širdis, kurioje gyvena apie 685 000 gyventojų. Jis įkūnija šalies istorijos ir modernumo mišinį, siūlydamas viską nuo senovinių orientyrų iki šiuolaikinio meno ir valgymo patirties.

Ekonomika ir pramonė

Kroatijos ekonomika yra įvairi, daug prisideda įvairūs sektoriai, įskaitant turizmą, kuris klesti dėl nuostabių šalies kraštovaizdžių ir pakrančių. Žemės ūkis tebėra gyvybiškai svarbus, nes žemėje auginami tokie pasėliai kaip kviečiai, kukurūzai ir saulėgrąžos, taip pat daržovės ir vaisiai, pavyzdžiui, pomidorai, obuoliai ir alyvuogės. Gyvulininkystė ir pieno produktai taip pat prisideda prie žemės ūkio sektoriaus.

Pramonė atlieka pagrindinį vaidmenį Kroatijos ekonomikoje, daugiausia dėmesio skiriant cheminėms medžiagoms, staklėms, elektronikai, laivų statybai, maistui ir gėrimams. Šį pramonės sektorių papildo tvirtas eksporto portfelis, apimantis transporto įrangą, mašinas ir tekstilę, visų pirma į Europos šalis, tokias kaip Italija, Vokietija ir Slovėnija.

Infrastruktūra ir plėtra

Kroatija didžiuojasi tuo, kad iki 2016 m. pasiekė 100 proc. savo gyventojų elektrifikaciją, o tai rodo jos vystymąsi ir įsipareigojimą užtikrinti savo piliečių gerovę. Šalies BVP vienam gyventojui 2017 m. siekė 24 700 JAV dolerių, o tai rodo jos gyventojų ekonominės gerovės ir gyvenimo kokybės lygį.

Išvada

Kroatija, turinti strateginę vietą Pietryčių Europoje, įvairią geografiją ir klimatą, turtingą kultūros paveldą ir tvirtą ekonomiką, išsiskiria kaip unikali ir gyvybinga šalis. Nuo istorinių Zagrebo gatvių iki ramaus Adrijos jūros pakrantės grožio Kroatija siūlo įtikinamą gamtos ir žmogaus sukurtų stebuklų derinį, kuris ir toliau traukia lankytojus ir profesionalus iš viso pasaulio. Kroatijai toliau augant ir vystantis, ji išlaiko savo, kaip brangaus Europos karūnos perlo, statusą.

Šalies duomenys

Šalies kodas HR
Regionas Europe
Paviršius 56594 kv. km
Žemės paviršius 55974 kv. km
Vandens paviršius 620 kv. km
Žemės ūkio paviršius 23.70%
Miško paviršius 34.40%
Žemiausias aukščio taškas Adriatic Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Dinara 1,831 m
BVP vienam gyventojui $24,700 (2017 est.)