Džibučio tyrinėjimas: brangakmenis Rytų Afrikoje

Džibutis, palyginti maža tauta, esanti Rytų Afrikoje, yra kontrastų ir gamtos grožio kraštas. Ši šalis, besiribojanti su Eritrėja, Etiopija ir Somaliu ir susidurianti su didžiuliais Adeno įlankos ir Raudonosios jūros plotais, yra strateginis prekybos ir laivybos centras. Nepaisant riboto dydžio, kurio plotas yra maždaug 23 200 kvadratinių km, Džibutis gali pasigirti įvairiais kraštovaizdžiais, pradedant pakrančių lygumomis, baigiant aukštais kalnais ir dykumų reljefais.

Geografija ir klimatas

Džibučio geografijos centre yra kraštovaizdis, kuriam būdinga pakrantės lyguma, centriniai kalnai ir plokščiakalnis. Šalies reljefas daugiausia yra dykuma, atspindinti jos sausą ir sausą klimatą. Nepaisant to, jame yra keletas svarbių geografinių orientyrų, įskaitant Lac Assal, žemiausią tašką -155 metrų žemiau jūros lygio, ir Moussa Ali, pasiekiantį 2 021 metrų aukštį. Džibučio pakrantė driekiasi daugiau nei 314 km, suteikdama ne tik kvapą gniaužiančius vaizdus, bet ir prieigą prie vienos judriausių pasaulyje laivybos juostų.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Džibučio gamtos ištekliai yra tokie pat įvairūs, kaip ir kraštovaizdis, turintys geoterminės energijos potencialą ir, be kita ko, aukso, molio, granito, kalkakmenio, marmuro ir druskos telkinius. Jos žemės ūkio paskirties žemė sudaro 73,40% teritorijos, nors ariamosios žemės plotai daugiausia palaiko vaisius, daržoves ir gyvulius, įskaitant ožkas, avis ir kupranugarius. Šalies dėmesys savo dirbamos žemės panaudojimui, kuris 2012 m. siekė 10 kv.km, pabrėžia pastangas optimizuoti savo žemės ūkio produkciją.

Gyventojai ir kultūra

2020 m. liepą bendras gyventojų skaičius siekė 921 804, todėl Džibutis pasižymi koncentruotais miesto gyventojais, ypač sostinėje Džibutyje, kuriame gyvena daugiau nei 600 000 žmonių. Manoma, kad urbanizacijos lygis 2020 m. siekė 78,10%, o tai rodo didelę migraciją į miestų centrus. Prancūzų ir arabų kalbos yra oficialios kalbos, atspindinčios šalies kolonijinę istoriją ir kultūros paveldą.

Ekonomika

Džibučio ekonomika yra įtvirtinta savo strateginėje vietoje, o tai labai naudinga dėl jos vaidmens laivybos ir logistikos srityse. Statybos ir žemės ūkio perdirbimo sektoriai taip pat vaidina svarbų vaidmenį šalies ekonominėje sistemoje. Nepaisant įvairinimo iššūkių, Džibutis pasinaudojo savo padėtimi, kad palengvintų prekybą regione, ypač su Etiopija, Somaliu, Kataru, Brazilija, Jemenu ir Jungtinėmis Valstijomis. Jos eksporto spektras svyruoja nuo reeksporto iki kailių, odų ir metalo laužo, o daugiausia importuojami maisto produktai, gėrimai, transporto įranga, cheminės medžiagos, naftos produktai ir drabužiai.

Prekybos partneriai

Džibučio prekybos santykiai pabrėžia jo strateginę ekonominę padėtį. Etiopija tampa didžiausia eksporto partnere, po jos eina Somalis ir Kataras, pabrėždami regioninį susisiekimą. Priešingai, jos importo rinkoje dominuoja JAE, Prancūzija, Saudo Arabija, Kinija ir Etiopija, demonstruojančios įvairų pasaulinės prekybos ryšių tinklą.

Infrastruktūra ir plėtra

Infrastruktūros ir plėtros srityje Džibutis susiduria su dideliais iššūkiais ir galimybėmis. 2016 m. maždaug 400 000 asmenų buvo be elektros, o tai rodo, kad reikia sustiprintų elektrifikacijos projektų. Nepaisant to, šalies BVP vienam gyventojui pagerėjo ir 2017 m. siekė 3 600 JAV dolerių, o tai pabrėžia laipsnišką ekonomikos augimą ir vystymąsi.

Išvada

Džibutis, turintis unikalią padėtį Rytų Afrikoje, siūlo įspūdingą kontrastų tyrimą – nuo sausų dykumų iki šurmuliuojančio Džibučio uostamiesčio. Kadangi šalis ir toliau naudojasi savo strategine padėtimi ir gamtos ištekliais, ji yra ant tolesnės integracijos į regioninę ir pasaulio ekonomiką slenksčio. Nepaisant iššūkių, susijusių su klimatu ir infrastruktūra, Džibučio augimo ir vystymosi perspektyvos išlieka daug žadančios, todėl jis yra verta dėmesio Afrikos žemyno tauta.

Šalies duomenys

Šalies kodas DJ
Regionas Africa
Paviršius 23200 kv. km
Žemės paviršius 23180 kv. km
Vandens paviršius 20 kv. km
Žemės ūkio paviršius 73.40%
Miško paviršius 0.20%
Žemiausias aukščio taškas Lac Assal -155 m
Aukščiausias aukščio taškas Moussa Ali 2,021 m
BVP vienam gyventojui $3,600 (2017 est.)