Danijos tyrinėjimas: išsamus vadovas

Įvadas į Danijos geografiją ir klimatą

Šiaurės Europoje įsikūrusi Danija apima Jutlandijos pusiasalį ir daugiau nei 400 salų salyną, todėl tai yra unikalus istorinio žavesio ir gamtos grožio mišinys. Ši šalis dalijasi 140 km siena su Vokietija pietuose, pabrėždama savo strateginę padėtį tarp Baltijos ir Šiaurės jūrų. Bendras plotas yra 43 094 kv km, iš kurių 42 434 kv km yra žemė, o 660 kv km – vanduo, plati Danijos pakrantė tęsiasi daugiau nei 7 314 km. Tai suteikia daug prieigos prie paplūdimio ir jūros, kuri formavo tautos istoriją ir kultūrą.

Danijos klimatas yra labai vidutinio klimato, kuriam didžiąją metų dalį būdingos drėgnos ir debesuotos sąlygos. Žiemos yra švelnios ir vėjuotos, o vasaros vėsios, todėl sukuriama aplinka, palaikanti įvairią florą ir fauną. Reljefas daugiausia yra žemas ir plokščias, o švelniai riedančios lygumos prisideda prie ramaus Danijos kraštovaizdžio. Pažymėtina, kad žemiausias šalies taškas Lammefjordas nukrenta iki -7 m žemiau jūros lygio, o aukščiausias jo taškas Mollehoj/Ejer Bavnehoj šiek tiek pakyla iki 171 m.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Danija yra palaiminta įvairiais gamtos ištekliais, įskaitant naftą, gamtines dujas, žuvis, ariamą žemę ir mineralus, tokius kaip druska, kalkakmenis, kreida, akmuo, žvyras ir smėlis. Maždaug 63,40% žemės yra skirta žemės ūkiui, o tai atspindi ūkininkavimo reikšmę Danijos ekonomikoje. Šalis taip pat gali pasigirti miškinga teritorija, užimančia 12,90% žemės, siūlančia tiek ekologinę naudą, tiek rekreacines galimybes savo piliečiams. Be to, Danijai dedant strategines pastangas drėkinti žemę, nuo 2012 m. žemės ūkio gamybai buvo efektyviai panaudota 4 350 kv.

Demografija ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Danijoje gyveno 5 869 410 žmonių, daugiausia danų. Oficiali kalba yra danų, tai liudija turtingą šalies kultūros paveldą. Urbanizacija yra ypač didelė – 2020 m. miestuose gyveno apie 88,10 proc. gyventojų. Vien sostinėje Kopenhagoje gyvena 1,346 milijono gyventojų ir ji yra šalies politinis, ekonominis ir kultūrinis centras. Gyventojų pasiskirstymui daugiausia įtakos turi prieiga prie jūrų, didelė koncentracija rytinėje žemyninėje dalyje ir aplink pagrindinius miestų centrus.

Ekonomika, žemės ūkis ir pramonė

Danijos ekonomika yra tvirta, jai būdingas modernaus žemės ūkio, pasaulyje pirmaujančių pramonės šakų ir aukšto gyvenimo lygio derinys. BVP vienam gyventojui 2017 m. įspūdingai siekė 50 100 JAV dolerių, o tai rodo turtingą šalies ekonominę padėtį. Pagal žemės ūkio produkciją Danija pirmauja augindama miežius, kviečius, bulves, cukrinius runkelius, kiaulieną, pieno produktus ir žuvį. Šalies pramonės sektorius yra vienodai įvairus, be kita ko, turi stipriąsias puses vėjo jėgainėse, farmacijoje, medicinos įrangoje, laivų statyboje ir maisto perdirbime.

Šalies eksportas ir importas yra gyvybiškai svarbūs ekonomikos komponentai. Pagrindinės eksporto prekės yra vėjo jėgainės, vaistai ir mašinos, o Vokietija, Švedija ir JK yra svarbios prekybos partnerės. Importo srityje Danija tiekia mašinas, žaliavas, chemines medžiagas ir vartojimo prekes daugiausia iš Vokietijos, Švedijos ir Nyderlandų. Sklandi prekybos partnerysčių integracija pabrėžia Danijos strateginę ekonominę padėtį Europoje ir už jos ribų.

Infrastruktūra ir energetika

Danijos įsipareigojimas siekti tvarumo ir inovacijų akivaizdus jos energetikos ir infrastruktūros sektoriuose. Iki 2016 m. bendra elektrifikacija pasiekė 100 proc. gyventojų, o tai pabrėžia šalies dėmesį visapusiškos prieigos prie elektros energijos užtikrinimui. Šalis yra pasaulinė lyderė atsinaujinančios energijos, ypač vėjo energijos, srityje, atitinkanti savo aplinkosaugos tikslus ir mažinanti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Plati pakrantė remia šią iniciatyvą, sudarydama idealias sąlygas jūros vėjo elektrinių parkams ir taip dar labiau sutvirtindama Danijos reputaciją atsinaujinančiosios energijos srityje.

Išvada

Danija yra šalis, kurioje praeitis ir ateitis sklandžiai susijungia – nuo turtingo vikingų paveldo iki novatoriško vaidmens atsinaujinančiosios energijos srityje. Šalies geografinė padėtis kartu su vidutinio klimato sąlygomis ir gausiais gamtos ištekliais ir toliau palaiko kokybišką jos gyventojų gyvenimą. Turėdama stiprią ekonomiką, pažangią infrastruktūrą ir įsipareigojimą siekti tvarumo, Danija yra Šiaurės Europos pažangos ir klestėjimo švyturys.

Šalies duomenys

Šalies kodas DA
Regionas Europe
Paviršius 43094 kv. km
Žemės paviršius 42434 kv. km
Vandens paviršius 660 kv. km
Žemės ūkio paviršius 63.40%
Miško paviršius 12.90%
Žemiausias aukščio taškas Lammefjord -7 m
Aukščiausias aukščio taškas Mollehoj/Ejer Bavnehoj 171 m
BVP vienam gyventojui $50,100 (2017 est.)