Fidžio tyrinėjimas: brangakmenis Ramiojo vandenyno pietuose

Įvadas į Fidžio vietą ir geografiją

Okeanijoje įsikūręs Fidžis yra kerinti salų grupė Ramiojo vandenyno pietuose, išsidėsčiusi maždaug du trečdalius kelio nuo Havajų iki Naujosios Zelandijos. Šis atogrąžų rojus užima 18 274 kvadratinių km plotą, kuris visas yra žemė, nes šalyje nėra vidaus vandens telkinių. Nepaisant to, kad dėl savo izoliuotos gamtos Fidžis neturi sausumos ribų, jis gali pasigirti reikšminga 1,129 km ilgio pakrante, siūlančia kvapą gniaužiančius paplūdimius ir jūrų biologinę įvairovę.

Klimatas ir reljefas

Fidžis patiria atogrąžų jūrinį klimatą, kuriam būdingas minimalus sezoninis temperatūros svyravimas, todėl jis yra patraukli vieta ištisus metus. Vietovė vyrauja kalnuota, o vulkaninė kilmė prisideda prie vešlių ir įvairių salos kraštovaizdžių. Tarp šių aukštų viršukalnių Tomanivi išsiskiria kaip aukščiausias, siekiantis 1,324 metrų į dangų, siūlantis įspūdingus vaizdus ir pėsčiųjų galimybes.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Derlingose Fidžio žemėse ir jūrose gausu gamtos išteklių, įskaitant medieną, žuvį, auksą ir varį. Be esamų hidroenergijos išteklių, taip pat yra naftos paieškos atviroje jūroje galimybių. Žemės ūkio paskirties žemė sudaro 23,30 proc. viso žemės ploto, o miško žemė užima 55,70 proc., o tai rodo Fidžio įsipareigojimą išsaugoti savo gamtos turtus. 2012 m. apie 40 kv.km žemės buvo drėkinama, remiant įvairių augalininkystės ir gyvulininkystės darbų auginimą.

Žemės ūkis ir pramonė

Fidžio žemės ūkis yra įvairus, gaminantis cukranendres, koprą, imbierą, tropinius vaisius, daržoves ir gyvulininkystės produktus, tokius kaip jautiena, kiauliena, vištiena ir žuvis. Šios žemės ūkio pastangos palaiko šalies aprūpinimą maistu ir yra neatsiejamos nuo vietos ekonomikos. Pramoniniu požiūriu Fidžis yra žinomas dėl turizmo, cukraus perdirbimo, drabužių gamybos ir kopros, aukso, sidabro ir medienos gamybos, parodydamas daugialypį savo ekonomikos pobūdį.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2020 m. liepą iš viso gyveno 935 974 gyventojai, todėl Fidžis turi palyginti nedidelę, tačiau gyvybingą bendruomenę. Maždaug 70% gyventojų gyvena Viti Levu saloje, o miesto vietovėse gyvena apie pusė gyventojų. Sostinė Suva yra didžiausias miesto centras, kuriame 2018 m. gyveno apie 178 000 žmonių. Ši urbanizacija atspindi Fidžio vystymosi trajektoriją, subalansuodama modernumą su turtingu kultūros paveldu.

Kalba, kultūra ir visuomenė

Anglų ir fidžių kalbos yra oficialios kalbos, atliekančios lemiamą vaidmenį šalies socialinėje struktūroje ir valdyme. Fidžio visuomenė yra vietinių, indų, europiečių ir kitų įtakų gobelenas, atsispindintis jos kalbose, papročiuose ir kasdieniame gyvenime. Šis daugiakultūris mišinys daro Fidžį patrauklia vieta lankytojams, siūlančia platų kultūrinių patirčių spektrą.

Ekonomika ir prekyba

Fidžio ekonomika yra tvirta, jos BVP vienam gyventojui 2017 m. buvo 9 800 USD. Turizmas yra reikšminga pramonė, pritraukianti lankytojus į nesugadintus salų paplūdimius, koralų rifus ir prabangius kurortus. Tauta taip pat gauna naudos iš savo žemės ūkio ir pramonės sektorių, eksportuodama tokius produktus kaip kuras, žuvis, gėrimai, cukrus ir drabužiai. Pagrindiniai eksporto partneriai yra JAV, Australija, Naujoji Zelandija ir įvairios Ramiojo vandenyno salų šalys. Fidžis importuoja pagamintas prekes, mašinas, naftos produktus ir maistą bei gėrimus daugiausia iš Australijos, Naujosios Zelandijos, Singapūro ir Kinijos, pabrėždamas savo pasaulinės prekybos ryšius.

Infrastruktūra ir plėtra

Fidžis padarė didelę pažangą infrastruktūros ir plėtros srityje – 2016 m. elektrifikacijos lygis sudarė 98,6 proc. visų gyventojų. Ši pažanga pabrėžia Fidžio pastangas užtikrinti prieigą prie elektros energijos visose savo salose, gerinti savo gyventojų gyvenimo kokybę ir remti ekonominę veiklą.

Išvada

Fidžis yra grožio, kultūros ir pažangos švyturys Ramiojo vandenyno pietuose. Dėl nuostabių kraštovaizdžių, turtingų gamtos išteklių ir gyvybingos kultūros jis yra unikali ir brangi mūsų pasaulio dalis. Kadangi Fidžis toliau vystosi ir bendradarbiauja su pasauline bendruomene, jis tebėra įsipareigojęs išsaugoti savo aplinkos vertybes ir puoselėti tvarią visų fidžių ateitį.

Šalies duomenys

Šalies kodas FJ
Regionas Australia – Oceania
Paviršius 18274 kv. km
Žemės paviršius 18274 kv. km
Vandens paviršius 0 kv. km
Žemės ūkio paviršius 23.30%
Miško paviršius 55.70%
Žemiausias aukščio taškas n/a
Aukščiausias aukščio taškas Tomanivi 1,324 m
BVP vienam gyventojui $9,800 (2017 est.)