Folklando salų tyrinėjimas: perlas Pietų Atlante

Įsikūręs didžiuliame Pietų Atlanto vandenyno plote, apie 500 km į rytus nuo pietų Argentinos, yra Folklando salos – salų grupė, kuri unikaliu būdu sujungia tvirtą grožį su izoliacija. Salyną sudaro dvi pagrindinės salos – Rytų Folklandas ir Vakarų Folklandas, taip pat daugybė mažesnių salų. Salos, kurių bendras sausumos plotas yra 12 173 kvadratiniai kilometrai, yra sudėtingas ir keliantis baimę.

Geografiniai stebuklai ir klimatas

Folklendų pakrantė driekiasi daugiau nei 1 288 kilometrus, iš jos atsiveria kvapą gniaužiantys vandenyno vaizdai ir ji tampa prieglobsčiu įvairioms laukinės gamtos rūšims. Salų reljefas daugiausia yra uolėtas, kalvotas ir kalnuotas, jame yra keletas pelkėtų ir banguotų lygumų. Nepaisant sudėtingo reljefo, aukščiausias salų pakilimo taškas neviršija 705 metrų (Usborne kalnas), todėl tai yra intriguojanti vieta tiek tyrinėtojams, tiek gamtos entuziastams.

Folklando salų klimatas klasifikuojamas kaip šaltas jūrinis, kuriam būdingi stiprūs vakarų vėjai, didelė drėgmė ir didelė debesų danga. Krituliai yra dažnas reiškinys ištisus metus, o salyno sostinėje Stanley vidutinis metinis kritulių kiekis yra 60 cm. Sniegas gali nukristi bet kuriuo metų laiku, išskyrus sausį ir vasarį, nors jis retai kaupiasi. Šis unikalus oro modelis prisideda prie išskirtinės salų ekosistemos ir gamtos grožio.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Nepaisant atokios vietos, Folklando salose gausu gamtos išteklių, tokių kaip žuvys, kalmarai, laukinė gamta, kalcifikuoti jūros dumbliai ir sfagnos samanos. Teritorija gali pasigirti įspūdingu 92,40% žemės ūkio paskirties žemės, daugiausia naudojamos pašarams ir daržovėms, kartu su gyvulininkyste. Pažymėtina, kad miško žemės nėra, o tai atitinka bendrą salų reljefą ir klimato sąlygas.

Žemės ūkis ir pramonė

Salų ekonomika sukasi apie žemės ūkį ir susijusias pramonės šakas, daugiausia dėmesio skiriant vilnos ir mėsos, ypač avių ir elnienos, gamybai. Žvejyba ir kalmarų gaudymas taip pat yra labai svarbūs ir labai prisideda prie vietos ekonomikos. Be to, Folklando salose nuolat augo turizmas, pritraukdamas lankytojus, norinčius patirti unikalią laukinę gamtą, kraštovaizdžius ir vietos bendruomenės šilumą.

Gyventojai ir urbanizacija

Folklando salose, kuriose 2016 m. gyveno 3 198 gyventojai, gyvena glaudi bendruomenė, kurios dauguma gyvena Stenlyje, salų kultūros ir ekonomikos centre arba aplink jį. Apskaičiuota, kad 2020 m. urbanizacijos lygis buvo 78,5%, o tai rodo koncentracijos tendenciją miesto vietovėse, net ir tokioje retai apgyvendintoje teritorijoje.

Kultūros ir ekonomikos apžvalga

Oficiali Folklando salų kalba yra anglų, atspindinti salų britų paveldą. Folklando salų gyventojai arba „kelperiai”, kaip jie kartais žinomi, demonstruoja stiprų bendruomenės ir tapatybės jausmą, giliai įsišaknijusį jų istorijoje ir sudėtingoje, tačiau naudingoje jų krašto gamtoje.

Folklendų salų ekonomiką ypač palaiko jos eksportas, apimantis vilną, kailius, mėsą, elnieną, žuvį ir kalmarus. Ispanija, Namibija ir Jungtinės Valstijos yra vienos iš svarbiausių eksporto partnerių, o tai iliustruoja salų produkcijos pasaulinį mastą. Importas taip pat yra labai svarbus, nes Jungtinė Karalystė, Ispanija ir Graikija yra svarbūs degalų, maisto ir gėrimų, statybinių medžiagų ir drabužių šaltiniai.

Folklando Salos, kurių BVP vienam gyventojui 2015 m. buvo 70 800 USD, yra tvirtas ekonominis modelis, pagrįstas tvaria žemės ūkio, žvejybos ir turizmo praktika. Šis ekonominis stabilumas kartu su salų gamtos grožiu ir unikaliu gyvenimo būdu daro ją patrauklia vieta ne tik turistams, bet ir tiems, kurie ieško glaudesnio ryšio su gamta ir paprastesnio gyvenimo būdo.

Apibendrinant galima pasakyti, kad Folklando salos siūlo gamtos grožio, ekonominio atsparumo ir glaudžios bendruomenės derinį, todėl jos yra patrauklus studijų objektas ir viliojanti vieta nuotykių kupinoms sieloms. Nuo tvirto reljefo iki turtingo jūrų gyvenimo ir šurmuliuojančios sostinės Stenlio iki atokių, ramių kampelių Folklandai vilioja atradimų ir ramybės pažadu.

Šalies duomenys

Šalies kodas FK
Regionas South America
Paviršius 12173 kv. km
Žemės paviršius 12173 kv. km
Vandens paviršius 0 kv. km
Žemės ūkio paviršius 92.40%
Miško paviršius 0.00%
Žemiausias aukščio taškas n/a
Aukščiausias aukščio taškas Mount Usborne 705 m
BVP vienam gyventojui $70,800 (2015 est.)