Kerinti Arubos sala: išsami apžvalga

Įvadas

Įsikūręs Karibų jūros širdyje, į šiaurę nuo Venesuelos, Aruba yra graži salų tauta, galinti pasigirti 180 kvadratinių kilometrų plotu. Turėdamas visą savo sausumos masyvą, prieinamą ir apsuptą didingų Karibų jūros vandenų, Aruba nesidalija sausumos ribomis su jokia šalimi, sustiprindamas savo nuošalią ir ramią vilionę. 68,5 km ilgio salos pakrantė yra vartai į nesugadintus balto smėlio paplūdimius, kuriais grindžiama klestinti turizmo pramonė. Įsigilinkime į tai, kas daro Arubą unikaliu Karibų jūros perlu.

Geografija ir klimatas

Aruba pristato kraštovaizdį, kuris daugiausia yra plokščias su keliomis kalvomis, kurioms būdinga menka augmenija. Ši vietovė prisideda prie unikalaus salos grožio, suteikdama ryškų kontrastą vešliems, žaliems vaizdams, dažnai siejamiems su Karibų jūros regionu. Arubos klimatas yra atogrąžų jūrinis, o tai reiškia, kad sezoniniai temperatūros svyravimai yra nedideli, užtikrinant šiltą ir saulėtą orą beveik ištisus metus – puikiai tinka turistams, ieškantiems žiemos pabėgimo.

Aukščiausias salos taškas yra Ceru Jamanota, pasiekiantis 188 metrų aukštį virš jūros lygio. Nepaisant nedidelio aukščio, iš šios viršūnės atsiveria nuostabūs salos ir jos apylinkių vaizdai. Arubos geografinis makiažas ir klimato sąlygos suformavo jos gamtos išteklius, iš kurių ryškiausi yra idiliški balto smėlio paplūdimiai, skatinantys jos turizmo sektorių.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Salos gamtos ištekliai yra nereikšmingi už garsiųjų paplūdimių ribų. Kalbant apie žemės naudojimą, tik 11,10 proc. skiriama žemės ūkio veiklai ir tik 2,30 proc. priskiriama miško žemei. Arubos reljefas ir klimatas padiktavo šiuos procentus, nes saloje trūksta daug kritulių ir ariamos žemės ekstensyviam žemės ūkiui ar miškų augimui.

Žemės ūkis ir drėkinimas

Nors ir ribotas, žemės ūkis Aruboje apima alavijų, gyvulių ir žuvų gamybą. Dėl vandens trūkumo drėkinamos žemės kiekis saloje nėra gerai dokumentuotas, tačiau manoma, kad jis yra minimalus. Šis apribojimas netrukdė Arubano ūkininkų, kurie maksimaliai išnaudoja savo išteklius, dvasiai.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Arubos gyventojų skaičius buvo 119 428. Gyventojų pasiskirstymas yra gerokai iškreiptas link sostinės Oranjestado ir San Nicolaaso, o gyvenvietės daugiausia yra mažiau kalnuotoje vakarinėje salos pusėje. Maždaug 43,70 proc. gyventojų gyvena miestuose, o tai rodo santykinai subalansuotą pasiskirstymą tarp gyvenimo mieste ir kaime.

Kalba ir nacionalinis identitetas

Oficialios Arubos kalbos yra papiamento, kreolų kalba, ir olandų, atspindinčios salos kolonijinę istoriją ir įvairią kultūrinę įtaką. Nepriklausomai nuo kalbos, arubanai turi stiprų tautinės tapatybės jausmą, išdidžiai save vadindami Arubano (-ais).

Ekonomika ir pramonė

Arubos ekonomikos pagrindas yra turizmas, po kurio seka naftos perkrovimo įrenginiai ir bankininkystė. Įspūdingi salos paplūdimiai, stabilus klimatas ir svetinga kultūra padarė ją mėgstama tarptautinių turistų. Be to, „Aruba” sukūrė pramonės šakas aplink savo strateginę naftos perkrovimo vietą ir palankų bankų sektorių, kuris pritraukia užsienio investicijas.

Prekyba ir elektros energija

Kalbant apie tarptautinę prekybą, Aruba palaiko įvairius santykius, daugiausia eksportuodama į JAV, Kolumbiją, Venesuelą, Nyderlandus, Tailandą ir Panamą. Eksportas apima gyvus gyvūnus, meną, mašinas ir transporto įrangą. Ir atvirkščiai, didžioji dalis importuojama iš JAV ir Nyderlandų, daugiausia dėmesio skiriant mašinoms, rafinuotai naftai, cheminėms medžiagoms ir maisto produktams.

Nepaisant pažangos, 2012 m. maždaug 11 364 žmonės buvo be elektros, o tai rodo, kad yra sritis, kurioje galima pagerinti infrastruktūrą ir komunalines paslaugas, siekiant užtikrinti, kad visi gyventojai galėtų naudotis šiuolaikiniais patogumais.

Išvada

Aruba yra daugiau nei tik sala Karibų jūros regione; tai gyvybinga tauta, turinti turtingą kultūrą, tvirtą ekonomiką ir gražų gamtos kraštovaizdį. Dėl tropinio jūrinio klimato, strateginės ekonominės veiklos ir svetingų gyventojų jis yra išskirtinė vieta tiek gyventojams, tiek lankytojams. Nesvarbu, ar jus traukia jos ekonominės galimybės, ar užburia gamtos grožis, Aruba siūlo mažą rojaus gabalėlį visiems.

Šalies duomenys

Šalies kodas AA
Regionas Central America
Paviršius 180 kv. km
Žemės paviršius 180 kv. km
Vandens paviršius 0 kv. km
Žemės ūkio paviršius 11.10%
Miško paviršius 2.30%
Žemiausias aukščio taškas n/a
Aukščiausias aukščio taškas Ceru Jamanota 188 m
BVP vienam gyventojui $37,500 (2017 est.)