Kipro tyrinėjimas: Viduržemio jūros perlas

Įvadas į Kiprą

Kipras, unikali šalis, esanti Artimuosiuose Rytuose, tačiau dažnai laikoma Europos dalimi, liudija geografinę ir kultūrinę sintezę. Įsikūręs Viduržemio jūroje, į pietus nuo Turkijos, jo padėtis daro jį kryžkele tarp žemynų, įkūnydama tiek Europos, tiek Artimųjų Rytų ypatybes. Kipras, užimantis 9 251 kvadratinį kilometrą, kurio didžiąją dalį sudaro žemė (9 241 kv. km) ir tik 10 kv. Šis klimatas laimina šalį karštomis, sausomis vasaromis ir vėsiomis, lietingomis žiemomis, todėl tai yra turistų vieta ištisus metus.

Geografija ir gamtos ypatybės

Kipro geografiją žymi centrinė lyguma, kurią šiaurėje ir pietuose supa kalnai, o reikšmingos lygumos palei pietinę pakrantę sustiprina vaizdingą grožį. Salos reljefas yra natūrali žaidimų aikštelė lauko entuziastams, o Olimpo kalnas stovi kaip viršūnė 1,951 metrų virš jūros lygio. Kipro pakrantė tęsiasi 648 kilometrus, iš jos atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai ir nesugadinti paplūdimiai. Nepaisant nedidelio dydžio, šalis gali pasigirti turtingu gamtos išteklių gobelenu, įskaitant varį, piritus, asbestą ir marmurą, prisidedančiu prie jo istorinės ir ekonominės reikšmės.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad Kipre 2020 m. liepos mėnesį gyvena 1 266 676 gyventojai, o gyventojų koncentracija yra sostinėje Nikosijoje ir didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Pafosas, Limasolis ir Larnaka. Miesto gyventojai sudaro 66, 80% visų, o tai atspindi urbanizacijos tendenciją. Šalis pripažįsta graikų ir turkų kalbas kaip savo oficialias kalbas, atspindinčias jos dviejų bendruomenių sudėtį ir įvairų kultūros paveldą.

Ekonomika ir pramonė

Kipro ekonomika yra daugialypė, o turizmas pirmauja kaip pagrindinis sektorius dėl patrauklaus salos klimato ir gyvybingos istorijos. Be turizmo, Kipras išplėtojo maisto ir gėrimų perdirbimo, cemento ir gipso gamybos, laivų remonto ir kt. Pramonės šakas. Žemės ūkis tebėra gyvybiškai svarbi ekonomikos dalis, daugiausia dėmesio skiriant citrusiniams vaisiams, daržovėms, miežiams ir pieno produktams. Salos strateginė padėtis palengvino prekybą su svarbiais eksporto partneriais, įskaitant Libiją, Graikiją ir Norvegiją, ir importo partneriais, tokiais kaip Graikija, Italija ir Kinija.

Žemės ūkis ir eksportas

Nepaisant ribotos ariamosios žemės (13,4 proc. viso žemės ploto), Kipro žemės ūkis klesti ir labai prisideda prie ekonomikos tokiais produktais kaip citrusiniai vaisiai, bulvės ir alyvuogės. Šalies eksportas, ypač citrusiniai vaisiai, bulvės, vaistai ir drabužiai, keliauja po visą pasaulį, parodydamas jos žemės ūkio produkcijos įvairovę ir turtingumą.

Importas ir moderni infrastruktūra

Kipras importuoja vartojimo prekes, naftą ir mašinas, be kita ko, daugiausia iš Graikijos, Italijos ir Kinijos. Salos įsipareigojimą vystytis pabrėžia jos 100% elektrifikacijos lygis nuo 2016 m., Pabrėžiant pažangą, padarytą modernizuojant infrastruktūrą ir gerinant jos gyventojų gyvenimo kokybę.

Kultūra ir gyvenimo būdas

Kipras yra kultūrų lydymo katilas, kurį liudija jo kalbos, tradicijos ir virtuvė. Salos gyvenimo būdas yra ramaus Viduržemio jūros regiono etoso ir šilto svetingumo, būdingo Artimiesiems Rytams, mišinys. Šis kultūrinis turtingumas yra įtvirtintas mene, virtuvėje ir kasdieniame gyvenime, todėl Kipras yra ne tik vieta, kurią reikia aplankyti, bet ir patirti.

Išvada

Apibendrinant, Kipras yra šalis, kuri nepaiso paprastos klasifikacijos. Peržengdamas ribą tarp Europos ir Artimųjų Rytų, jis siūlo unikalų gamtos grožio, kultūrinio turtingumo ir ekonominio gyvybingumo derinį. Dėl savo vidutinio klimato, įvairaus kraštovaizdžio ir strateginės padėties Kipras liudija apie ilgalaikį Viduržemio jūros viliojimą. Nesvarbu, ar traukia istorinės vietos, gamtos peizažai ar gyvybingi miestai, Kipras siūlo potyrių mozaiką, laukiančią, kol bus atrasta.

Šalies duomenys

Šalies kodas CY
Regionas Europe
Paviršius 9251 kv. km
Žemės paviršius 9241 kv. km
Vandens paviršius 10 kv. km
Žemės ūkio paviršius 13.40%
Miško paviršius 18.80%
Žemiausias aukščio taškas Mediterranean Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mount Olympus 1,951 m
BVP vienam gyventojui $37,200 (2017 est.)