Čekijos tyrinėjimas: Vidurio Europos širdis

Geografija ir vieta

Vidurio Europos širdyje įsikūrusi Čekija, dar vadinama Čekija, vakaruose ribojasi su Vokietija, šiaurėje – su Lenkija, rytuose – su Slovakija, o pietuose – su Austrija. Šalis, turinti bendrą 78 867 kvadratinių kilometrų plotą, neturi prieigos prie jūros, pristato įvairų reljefą, kuris svyruoja nuo riedančių lygumų ir kalvų Bohemijoje iki kalvotų Moravijos kraštovaizdžių. Nepaisant to, kad neturi pakrantės, Čekija kompensuoja vaizdingais kraštovaizdžiais, įskaitant aukščiausią Snezka kalno aukštį, kurio viršūnė yra 1,602 metrų.

Klimatas ir gamtos ištekliai

Čekijos klimatui būdingas vidutinio klimato pobūdis – vėsios vasaros ir šaltos, drumstos ir drėgnos žiemos apibrėžia oro sąlygas. Šis klimatas palaiko daugybę gamtos išteklių, įskaitant akmens anglį, minkštąsias anglis, kaoliną, molį, grafitą, medieną ir ariamąją žemę. Maždaug 54,80% šalies žemės yra skirta žemės ūkiui, o miškai užima apie 34,40%, pabrėždami Čekijos įsipareigojimą išlaikyti savo gamtos turtus.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Čekijoje gyvena maždaug 10 702 498 asmenys, o jų pasiskirstymas visoje šalyje yra gana tolygus. Tačiau didesni miestų centrai yra labiau paplitę šiauriniuose ir rytiniuose regionuose. Miesto gyventojai sudaro apie 74, 10% viso, o tai rodo didelę čekų koncentraciją, gyvenančią miestuose, ypač sostinėje Prahoje, kurioje gyvena apie 1,306 milijono žmonių.

Nacionalinis identitetas ir kalba

Čekijos piliečius, žinomus kaip čekus, sieja stiprus tautinės tapatybės jausmas, įsišaknijęs šimtmečių istorijoje ir kultūroje. Oficiali kalba yra čekų kalba, kuri yra šalies paveldo kertinis akmuo ir esminis kasdienio gyvenimo ir valdymo elementas.

Ekonomika ir pramonė

Čekijos ekonomika yra įvairi ir labai industrializuota, daug prisideda motorinių transporto priemonių, metalurgijos, mašinų ir įrangos, stiklo ir ginkluotės sektoriai. Žemės ūkis taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį ekonomikoje, gamindamas kviečius, bulves, cukrinius runkelius, apynius, vaisius; ir gyvuliai, pavyzdžiui, kiaulės ir naminiai paukščiai. Apskaičiuota, kad 2017 m. BVP vienam gyventojui buvo 35 500 USD, todėl Čekija demonstruoja gerus ekonominius rezultatus regione.

Prekyba ir elektros energija

Čekijai gyvybiškai svarbi tarptautinprekyba, o Vokietija yra didžiausia jos eksporto ir importo partnerė. Mašinos ir transporto įranga, žaliavos, kuras ir chemikalai yra vienos iš pagrindinių prekių, tvarkomų prekyboje. Be to, šalis pasiekė visišką elektrifikaciją – nuo 2016 m. 100 proc. gyventojų turi prieigą prie elektros energijos, o tai pabrėžia modernią Čekijos infrastruktūrą ir aukštą gyvenimo lygį.

Kultūra ir visuomenė

Čekiją apibrėžia ne tik jos ekonominiai rodikliai ar geografinės koordinatės; jos tikroji esmė glūdi jos gyvybingoje kultūroje ir visuomenės vertybėse. Nuo istorinių pilių, puošiančių kraštovaizdį, iki modernios Prahos atmosferos – Čekija priima savo praeitį ir žvelgia į ateitį. Šalies festivaliai, kulinariniai malonumai ir šiltas jos žmonių svetingumas siūlo unikalią patirtį, kurioje tradicijos susilieja su šiuolaikiniu Europos gyvenimu.

Išvada

Čekija yra nepaprastos įvairovės ir atsparumo šalis. Dėl savo centrinės padėties Europoje, turtingo kultūros paveldo ir dinamiškos ekonomikos, Čekija yra pagrindinė veikėja žemyno arenoje. Nesvarbu, ar žmogus nori tyrinėti savo gamtos grožį, gilintis į jo istorines gelmes ar bendrauti su modernia, gyvybinga visuomene, Čekija siūlo daugybę patirčių, kurios patenkina kiekvieną susidomėjimą. Čekijai toliau vystantis ir prisitaikant, ji ir toliau tvirtai švenčia savo tapatybę, puoselėja savo išteklius ir sveikina pasaulį atrasti daugybę šios kerinčios Vidurio Europos tautos aspektų.

Šalies duomenys

Šalies kodas EZ
Regionas Europe
Paviršius 78867 kv. km
Žemės paviršius 77247 kv. km
Vandens paviršius 1620 kv. km
Žemės ūkio paviršius 54.80%
Miško paviršius 34.40%
Žemiausias aukščio taškas Labe (Elbe) River 115 m
Aukščiausias aukščio taškas Snezka 1,602 m
BVP vienam gyventojui $35,500 (2017 est.)