Prancūzijos Polinezijos tyrinėjimas: atogrąžų rojus

Įsikūrusi Okeanijos širdyje, Prancūzijos Polinezija yra besiplečianti gyvybingų kultūrų, kvapą gniaužiančių kraštovaizdžių ir turtingos biologinės įvairovės mozaika. Šią unikalią šalį sudaro penki salynai – Draugijos salos, Tuamotu salynas, Marquesas salos, Gambier salos ir Tubuai salos – išsibarsčiusios kaip brangakmeniai per Ramiojo vandenyno pietus, maždaug pusiaukelėje tarp Pietų Amerikos ir Australijos. Bendras žemės plotas užima 4 167 kvadratinius kilometrus, iš kurių 3 827 kv km yra sausuma ir 340 kv km vandens, apsupto plačios 2 525 kilometrų pakrantės.

Geografija ir klimatas

Prancūzijos Polinezijos reljefas pristato dramatišką tvirtų aukštų salų ir ramių žemų salų derinį, kurių kiekvieną puošia vešlūs rifai. Aukščiausias šalies pakilimo taškas yra Mont Orohena, iškilęs 2 241 metrų aukštyje. Nepaisant atogrąžų padėties, klimatas išlieka vidutinio sunkumo dėl vandenyno vėjų, todėl tai ideali vieta ištisus metus. Neturėdamas sausumos ribų ir apsuptas didžiulio Ramiojo vandenyno, jis siūlo nuošalų pabėgimą į rojų.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Prancūzijos Polinezija gali pasigirti daugybe gamtos išteklių, įskaitant medieną, žuvį, kobaltą ir hidroenergiją, kurie yra neatsiejami nuo jos ekonomikos ir gyvenimo būdo. Žemės ūkio sektorius naudoja 12,50% žemės, daugiausia dėmesio skirdamas kokosams, vanilei, daržovėms, vaisiams ir kavai, taip pat paukštienai, jautienai ir pieno produktams. Be to, šalies vandenyse gausu žuvų, o tai prisideda tiek prie vietinio vartojimo, tiek prie eksporto. Apie 43,70 proc. šalies teritorijos yra apaugusi mišku, o tai rodo didelį biologinės įvairovės ir ekologinio turizmo potencialą.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2020 m. Liepos mėn., Prancūzijos Polinezijos gyventojų skaičius buvo 295 121, dauguma jų gyveno Draugijos salose. Taityje, didžiausioje šio salyno saloje, gyvena apie 70% šalies žmonių, pabrėžiant jos visuomeninę ir ekonominę svarbą. Taityje esanti sostinė Papeetė gali pasigirti 136 000 miesto gyventojų skaičiumi (2018 m.). Urbanizacijos lygis pasiekė 62%, atspindėdamas tendenciją, kad miestas gyvena idiliškoje šalyje.

Kalba ir kultūra

Oficialios kalbos yra prancūzų ir polineziečių, atspindinčios turtingą šalies kultūrinį gobeleną ir kolonijinę istoriją. Kalbų mišinys kalba apie įvairų paveldą ir tapatybes, kurios darniai sugyvena visose salose.

Ekonomika ir pramonė

Turizmas yra Prancūzijos Polinezijos ekonomikos pagrindas, pritraukiantis lankytojus visame pasaulyje nuostabiais kraštovaizdžiais, krištolo skaidrumo vandenimis ir kultūros turtingumu. Perlamų, ypač juodųjų perlų, auginimas yra dar vienas kertinis akmuo, greta žemės ūkio perdirbimo ir rankdarbių. Fosfatų kasyba kadaise vaidino lemiamą vaidmenį, tačiau nuo to laiko sumažėjo.

Žemės ūkio produktai ir prekyba

Derlingos žemės suteikia tropinių malonumų, tokių kaip kokosai, vanilė ir daugybė vaisių bei daržovių, palaikančių tiek vietos bendruomenes, tiek eksporto rinkas. Šalis eksportuoja kultivuotus perlus, kokoso produktus, perlamutro motiną, vanilę ir ryklių mėsą, daugiausia į Japoniją, Honkongą, Kirgiziją, JAV ir Prancūziją. Importas apima degalus, maisto produktus, mašinas ir įrangą iš pagrindinių partnerių, tokių kaip Prancūzija, Pietų Korėja ir Kinija, pabrėžiant pasaulines Prancūzijos Polinezijos ekonomikos tarpusavio sąsajas.

Infrastruktūra ir plėtra

Prancūzijos Polinezija gali pasigirti 100% elektrifikacijos rodikliu nuo 2016 m., Parodydama savo įsipareigojimą užtikrinti šiuolaikinius patogumus ir tvarumą savo gyventojams. BVP vienam gyventojui 2015 m. siekė 17 000 USD, o tai atspindi besivystančią šalies ekonominę padėtį, atsižvelgiant į atokių salų gyvenimo iššūkius ir ribotą išteklių prieinamumą.

Apibendrinant galima pasakyti, kad Prancūzijos Polinezija yra neprilygstamo grožio, turtingos kultūros ir atsparių bendruomenių šalis. Jo strateginė padėtis ir unikalus kraštovaizdis suteikia ir galimybių, ir iššūkių, formuojančių tautos gyvenimo būdą ir vystymosi trajektoriją. Toliau balansuodama tarp modernizacijos su aplinkos išsaugojimu ir kultūros paveldu, Prancūzijos Polinezija išlieka perlas didžiuliame Ramiajame vandenyne, kviečiantis pasaulį atrasti daugybę stebuklų.

Šalies duomenys

Šalies kodas FP
Regionas Australia – Oceania
Paviršius 4167 kv. km
Žemės paviršius 3827 kv. km
Vandens paviršius 340 kv. km
Žemės ūkio paviršius 12.50%
Miško paviršius 43.70%
Žemiausias aukščio taškas n/a
Aukščiausias aukščio taškas Mont Orohena 2,241 m
BVP vienam gyventojui $17,000 (2015 est.)