Gabono tyrinėjimas: brangakmenis Centrinėje Afrikoje

Įsikūręs palei pusiaują Centrinėje Afrikoje, kurio kranto linija bučiuoja Atlanto vandenyną, yra Gabonas, gilaus gamtos grožio ir gausių išteklių šalis. Gabonas, apimantis 267 667 kvadratinių kilometrų plotą, pristato kraštovaizdį, kuris yra toks pat įvairus, kaip ir jo ekologinis turtas. Nuo siaurų pakrantės lygumų iki kalvotų interjerų ir savanų rytuose ir pietuose Gabonas yra geografinis stebuklas, įkūnijantis pačią žemyno neprilygstamos biologinės įvairovės esmę.

Geografija ir klimatas

Gabonas dalijasi savo 3 261 kilometro sausumos sienomis su trimis šalimis: Kamerūnu šiaurėje, kurio sienos ilgis yra 349 km, Kongo Respublika rytuose ir pietuose su 2 567 km, ir mažesne riba su Pusiaujo Gvinėja, besitęsiančia 345 km. Šalies pakrantė driekiasi 885 km palei Atlanto vandenyną, suteikdama ne tik nuostabų kraštovaizdį, bet ir didelių ekonominių galimybių, ypač naftos gavybos srityje.

Gabono klimatas yra atogrąžų, pasižymintis ištisus metus aukšta temperatūra ir drėgmės lygiu. Šios klimato sąlygos palaiko vieną vertingiausių šalies lobių – didžiulius atogrąžų miškus, kurie užima apie 81 proc. šalies teritorijos. Nepaisant sudėtingų oro sąlygų, įvairus Gabono reljefas nuo pakrančių lygumų iki vidinių kalvų ir rytinių savanų sudaro biologinės įvairovės pagrindą.

Gamtos ištekliai ir ekonomika

Gabonas yra aprūpintas gausybe gamtos išteklių, įskaitant naftą, gamtines dujas, deimantus, niobį, manganą, uraną, auksą, medieną, geležies rūdą ir potencialią hidroenergiją. Šie ištekliai paskatino šalies ekonomiką, o naftos gavyba ir perdirbimas buvo priešakyje. Tačiau Gabonas taip pat palaiko tvirtą mangano ir aukso kasybos, cheminių medžiagų, laivų remonto, maisto ir gėrimų gamybos, tekstilės, medienos ir faneros gamybos pramonę, parodydamas savo ekonominės bazės įvairovę.

Nors žemės ūkio sektoriuje dirbamos žemės naudojama tik dalis žemės (19 proc.), iš jos gaunama kakavos, kavos, cukraus, palmių aliejaus, gumos ir žuvies, taip pat auginama galvijininkija ir okoume – tropinės spygliuočių medienos, kuri vaidina svarbų vaidmenį vietos ekonomikoje – derliaus nuėmimas.

Gabono prekybos ryšiai apima visą pasaulį, užmezgant svarbias eksporto partnerystes su Kinija, JAV, Airija, Nyderlandais, Pietų Korėja, Australija ir Italija. Žalia nafta, mediena, manganas ir uranas yra vieni iš pagrindinių eksporto produktų, iliustruojančių šalies priklausomybę nuo gamtos išteklių. Importas apima mašinas ir įrangą, maisto produktus, chemines medžiagas ir statybines medžiagas, daugiausia iš Prancūzijos, Belgijos ir Kinijos.

Gyventojai ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2020 m. liepos mėnesį Gabone gyveno 2 230 908 gyventojai, o gyventojų tankis yra palyginti mažas, palyginti su jo sausumos masėmis. Gyventojai yra pasiskirstę kišenėse visoje šalyje, o didžiausias miesto centras yra sostinė Libreville, esanti šiaurės vakarų Atlanto vandenyno pakrantėje. Pažymėtina, kad apie 90, 10% Gabono gyventojų gyvena miesto vietovėse, o tai liudija apie sparčią šalies urbanizaciją ir išteklių bei paslaugų koncentraciją savo miestuose.

Oficiali kalba yra prancūzų, atspindinti Gabono kolonijinį paveldą, o žmonės identifikuojasi kaip Gabonas. Gabono visuomeninis audinys yra kultūrinės raiškos, tradicijų ir kalbų gobelenas, pabrėžiantis turtingą tautos kultūrinę įvairovę.

Infrastruktūros ir plėtros iššūkiai

Nepaisant turtingų gamtos išteklių ir didelio 18 100 USD BVP vienam gyventojui (2017 m. Duomenimis), Gabonas susiduria su keliais vystymosi iššūkiais. Elektrifikacijos lygis atskleidžia, kad 2017 m. apie 200 000 Gabono gyventojų vis dar gyveno be elektros, o tai pabrėžia infrastruktūros spragas, kurios išlieka kaimo ir neišsivysčiusiuose regionuose.

Be to, turto ir ekonominės veiklos koncentracija miestų teritorijose, ypač naftos sektoriuje, kelia susirūpinimą dėl teisingo augimo ir aplinkos tvarumo. Vyriausybė padarė pažangą diversifikuodama ekonomiką ir įgyvendindama politiką, kuria siekiama išsaugoti aplinką ir užtikrinti tvarų vystymąsi.

Išvada

Gabonas, kurio strateginė vieta yra Centrinės Afrikos širdyje, yra tiltas tarp tankių žemyno vidaus miškų ir didžiulio Atlanto vandenyno. Jo turtingas kultūrų, kalbų ir tradicijų gobelenas kartu su dideliais gamtos ištekliais pozicionuoja Gaboną kaip didelio potencialo šalį. Žengdamas tvaraus vystymosi ir diversifikuoto ekonomikos augimo ateities link, Gabonas tebėra įtikinamas gamtos dovanų ir jų valdymo pusiausvyros tyrimas.

Šalies duomenys

Šalies kodas GB
Regionas Africa
Paviršius 267667 kv. km
Žemės paviršius 257667 kv. km
Vandens paviršius 10000 kv. km
Žemės ūkio paviršius 19%
Miško paviršius 81.00%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mont Iboundji 1,575 m
BVP vienam gyventojui $18,100 (2017 est.)