Austrijos tyrinėjimas: perlas Europos širdyje

Įsikūrusi Vidurio Europoje, o pietuose – Italija ir Slovėnija, Austrija liudija gamtos grožį, turtingą istoriją ir kultūrinį gyvybingumą. Ši šalis, užimanti bendrą 83 871 kv km plotą, iš kurių 82 445 kv km yra žemė, o 1 426 kv km – vanduo, siūlo įvairų kraštovaizdį, kuris svyruoja nuo didingų Alpių iki ramių ežerų ir miškų. Nors Austrija neturi pakrantės, dėl jos reljefo ir klimato ji ištisus metus yra turistų lankoma vieta ir svarbus Europos centras.

Geografija ir klimatas

Austrija ribojasi su aštuoniomis šalimis: Čekija, Vokietija, Vengrija, Italija, Lichtenšteinu, Slovakija, Slovėnija ir Šveicarija, kurių bendra sausumos riba yra 2 524 km. Austrijos kraštovaizdžiui daugiausia būdingos Alpės vakaruose ir pietuose, iš kurių atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai ir prieglobstis žiemos sporto entuziastams. Ir atvirkščiai, rytiniame ir šiauriniame šalies pakraščiuose vyrauja plokšti arba švelniai nuožulnūs reljefai.

Austrijos klimatas yra toks pat įvairus, kaip ir jos kraštovaizdis, siūlantis vidutinio klimato ir žemyno oro modelius. Žiemos paprastai būna šaltos, žemumose dažnai lyja ir sninga, o kalnuose iškrenta daugiau sniego. Vasaros yra vidutiniškai šiltos su retkarčiais dušais, todėl tai idealus laikas žygiams pėsčiomis ir kraštovaizdžio tyrinėjimui.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Austrija yra palaiminta daugybe gamtos išteklių, tokių kaip nafta, anglis, lignitas, mediena, geležies rūda, varis, cinkas, stibis, magnezitas, volframas, grafitas, druska ir didelis hidroenergijos potencialas. Šalis naudoja 38,40% savo žemės ūkio reikmėms ir turi įspūdingą 47,20% miškų plotą. Daugiausia dėmesio skirdama tvarumui ir aplinkos išsaugojimui, Austrija skatina žaliąją energetiką ir atsakingą žemės valdymą.

Žemės ūkis ir pramonė

Žemės ūkio požiūriu Austrija gamina grūdus, bulves, vyną, vaisius, pieno produktus, galvijus, kiaules, paukštieną, medieną ir kitus miškininkystės produktus. Šios pramonės šakos, be statybos, mašinų, transporto priemonių ir dalių, maisto, metalų, cheminių medžiagų, medienos, popieriaus, elektronikos ir turizmo, sudaro Austrijos ekonomikos pagrindą. Įvairus pramonės sektorius atspindi tvirtą Austrijos ekonomikos būklę ir jos, kaip svarbios Europos rinkos dalyvės, vaidmenį.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėn., apskaičiuota, kad Austrijoje gyveno 8 859 449 gyventojai, dauguma jų gyveno miestuose. Vien vienoje, sostinėje, gyvena apie 1,93 milijono gyventojų, įkūnijančių kultūrinę ir ekonominę šalies širdį. Gyventojų pasiskirstymas linksta į šiaurinius ir rytinius regionus, kur topografija yra labiau pritaikyta miestų plėtrai.

Urbanizacija ir toliau išlieka tendencija – nuo 2020 m. miestuose gyvena 58,70 proc. gyventojų. Austrai džiaugiasi aukšta gyvenimo kokybe, kurią palaiko veiksmingos viešosios paslaugos, stipri švietimo sistema ir išskirtinė sveikatos priežiūra.

Ekonomika ir prekyba

Austrija gali pasigirti aukštu BVP vienam gyventojui – 50 000 JAV dolerių (2017 m. apsk.), pabrėždama klestinčią šalies ekonomiką. Ji įsitvirtino kaip pagrindinė prekybos partnerė Europoje, vykdanti didelę prekybos veiklą su Vokietija, JAV, Italija, Šveicarija, Prancūzija ir Slovakija. Šalies eksporto portfelį sudaro mašinos ir įranga, motorinės transporto priemonės ir jų dalys, pagamintos prekės, cheminės medžiagos, geležis ir plienas bei maisto produktai, o importas sukasi apie panašias kategorijas, pabrėžiančias tarpusavio priklausomybę Europos rinkose.

Nuo 2016 m. elektrifikacijos lygis yra 100 proc., todėl Austrijos infrastruktūra palaiko jos pramonę ir užtikrina, kad tiek miesto, tiek kaimo vietovės turėtų prieigą prie patikimos energijos. Šis pasiekimas atspindi tautos įsipareigojimą modernizacijai ir tvarumui.

Išvada

Austrijos žavesys slypi gamtos grožio, istorinio turtingumo ir šiuolaikinio gyvybingumo mišinyje. Nuo snieguotų Alpių viršūnių iki Vienos kultūrinių jėgų – ši Vidurio Europos tauta siūlo unikalią patirtį, jungiančią praeitį ir dabartį. Dėl tvirtos ekonomikos, tvaraus gamtos išteklių naudojimo ir gyvybingų miestų centrų Austrija yra ne tik geidžiama vieta keliautojams, bet ir subalansuotos plėtros Europoje modelis.

Šalies duomenys

Šalies kodas AU
Regionas Europe
Paviršius 83871 kv. km
Žemės paviršius 82445 kv. km
Vandens paviršius 1426 kv. km
Žemės ūkio paviršius 38.40%
Miško paviršius 47.20%
Žemiausias aukščio taškas Neusiedler See 115 m
Aukščiausias aukščio taškas Grossglockner 3,798 m
BVP vienam gyventojui $50,000 (2017 est.)