Baltarusijos tyrinėjimas: Rytų Europos širdis

Geografija ir klimatas

Baltarusija, įsikūrusi Rytų Europoje ir esanti į rytus nuo Lenkijos, užima 207.600 kv. Ši žemyninė šalis ribojasi su Latvija, Lietuva, Lenkija, Rusija ir Ukraina, kartu besidalijančia 3 642 km riba. Nepaisant didelio sausumos masyvo, Baltarusija neturi pakrantės, priskirdama savo prieigos prie jūros statusą. Vietovė daugiausia plokščia su plačiomis pelkėmis, todėl būdinga Rytų Europos lygumai.

Baltarusijos klimatas yra pereinamasis tarp žemyno ir jūros, pasižymintis šaltomis žiemomis ir vėsiomis, drėgnomis vasaromis. Šis subalansuotas klimatas palaiko įvairius gamtos išteklius, įskaitant medieną, durpių telkinius ir nedidelius naftos ir gamtinių dujų kiekius. Aukščiausias aukščio taškas, Dzyarzhynskaya Hara, yra 346 m, o žemiausias, Nyoman upė, yra 90 m virš jūros lygio, pabrėždamas paprastai plokščią šalies reljefą.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Žemės ūkiui ir miškininkystei atliekant gyvybiškai svarbų vaidmenį šalies ekonomikoje, 43,70 proc. Baltarusijos žemės skiriama žemės ūkiui, o miškai – 42,70 proc. Granito, dolomitinio kalkakmenio, mergelio, kreidos, smėlio, žvyro ir molio buvimas dar labiau padidina tautos gamtos išteklių turtingumą. 2012 m. duomenimis, Baltarusijoje buvo apie 1 140 kv.km drėkinamos žemės, pabrėžiant jos dėmesį žemės ūkio efektyvumui.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Baltarusijoje gyvena 9 477 918 žmonių, o gyventojų skaičius miestuose yra tankesnis. Sostinė Minskas yra svarbiausias miesto centras, turintis daugiau nei 2 milijonus gyventojų. Miesto gyventojai sudaro 79, 50% viso, o tai rodo urbanizacijos tendenciją.

Baltarusiai sudaro pagrindinę pilietybę, o rusų ir baltarusių kalbos yra oficialios kalbos. Ši dvikalbė aplinka atspindi šalies istorinius ryšius ir kultūrinius mainus su kaimynais.

Žemės ūkis ir pramonė

Baltarusijos žemės ūkio sektoriuje gaminami įvairūs produktai, įskaitant grūdus, bulves, daržoves, cukrinius runkelius ir linus, taip pat gyvulininkystės produktai, pvz., jautiena ir pienas. Ši produkcija ne tik tenkina vidaus poreikius, bet ir prisideda prie eksporto rinkos.

Pramoniniu požiūriu Baltarusija sukūrė tvirtą gamybos sektorių, kuris apima metalo pjovimo stakles, traktorius, sunkvežimius, žemės stakles, motociklus, sintetinius pluoštus, trąšas ir įvairius buitinius prietaisus. Ši pramonės įvairovė palaiko šalies ekonomiką ir suteikia darbo vietų didelei gyventojų daliai.

Ekonomika ir prekyba

Eksportas ir importas

Kalbant apie prekybą, Rusija yra pagrindinė Baltarusijos eksporto partnerė, kuriai tenka 43,9 proc. eksporto, po jos eina Ukraina ir JK. Mašinos ir įranga, mineraliniai produktai, chemikalai, metalai, tekstilė ir maisto produktai yra vienos iš pagrindinių eksportuojamų prekių. Priešingai, Baltarusija daugiausia importuoja iš Rusijos, o pagrindinės importuojamos prekės yra mineraliniai produktai, mašinos, chemikalai, maisto produktai ir metalai. Ši prekybos dinamika pabrėžia regiono ekonomikų tarpusavio sąsajas.

BVP ir elektrifikacija

Apskaičiuota, kad BVP vienam gyventojui Baltarusijoje 2017 m. buvo 18 900 JAV dolerių, o tai atspindi besivystančią ekonomiką, turinčią augimo potencialą. Nuo 2016 m. šalis gali pasigirti 100% visų gyventojų elektrifikacijos rodikliu, pabrėždama savo įsipareigojimą užtikrinti prieigą prie elektros energijos visiems savo piliečiams, taip remdama tiek vidaus poreikius, tiek pramonės plėtrą.

Išvada

Baltarusija yra Rytų Europos plokščių reljefų, turtingų gamtos išteklių ir tvirtos žemės ūkio ir pramonės ekonomikos mišinys. Jos strateginė padėtis kartu su dėmesiu plėtrai ir modernizavimui daro Baltarusiją verta dėmesio šalimi regione. Kadangi ji ir toliau vystosi, jos ekonominiai ryšiai ir gamybos pajėgumai greičiausiai vaidins lemiamą vaidmenį platesnėje Rytų Europos ekonomikoje. Žengdama reikšmingą žingsnį urbanizacijos ir stabilaus gyventojų pasiskirstymo link, Baltarusija eina tvaraus vystymosi ir didesnės pasaulinės integracijos keliu.

Šalies duomenys

Šalies kodas BO
Regionas Europe
Paviršius 207600 kv. km
Žemės paviršius 202900 kv. km
Vandens paviršius 4700 kv. km
Žemės ūkio paviršius 43.70%
Miško paviršius 42.70%
Žemiausias aukščio taškas Nyoman River 90 m
Aukščiausias aukščio taškas Dzyarzhynskaya Hara 346 m
BVP vienam gyventojui $18,900 (2017 est.)