Belizo tyrinėjimas: Centrinės Amerikos brangakmenis

Apžvalga

Įsikūręs Centrinėje Amerikoje ir rytuose ribojasi su užburiančia Karibų jūra, Belizas atsiduria unikalioje geografinėje vietoje, dalindamasis sausumos sienomis su Gvatemala ir Meksika. Ši kerinti šalis, užimanti maždaug 22 966 kvadratinių km plotą, siūlo sudėtingą kvapą gniaužiančių kraštovaizdžių, turtingų gamtos išteklių ir įvairaus kultūros paveldo derinį. Belizas, kurio žemę daugiausia sudaro plokščia, pelkėta pakrantės lyguma ir žemi kalnai pietuose, yra intriguojantis aplinkos ir geografinės įvairovės atvejis.

Geografinės ypatybės ir klimatas

Belizo reljefas daugiausia yra plokščias palei pakrantės lygumą, pereinantis į žemus kalnus pietuose. Dėl šios unikalios topografijos atsiranda daugybė ekosistemų, kuriose gyvena įvairi flora ir fauna. Šalies pakrantė driekiasi daugiau nei 386 km, pristatydama nuostabius paplūdimius ir gyvybingą jūros gyvenimą. Belize taip pat yra „Doyle’s Delight” – aukščiausias aukščio taškas, esantis 1,124 m virš jūros lygio, siūlantis kvapą gniaužiančius vaizdus ir nuotykių kupinus žygius drąsiam tyrinėtojui.

Belizas mėgaujasi tropiniu klimatu, kuriam būdinga karšta ir drėgna atmosfera, su aiškiu lietaus sezonu nuo gegužės iki lapkričio ir sausuoju sezonu, besitęsiančiu nuo vasario iki gegužės. Šis klimatas palaiko įvairią žemės ūkio veiklą ir biologinę įvairovę, kuri yra turtinga ir iš esmės neištirta.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Belizo gamtos ištekliai yra jo ekonomikos ir pasididžiavimo aplinka kertinis akmuo. Turėdama potencialią ariamąją žemę, gausią medieną, turtingus žuvų išteklius ir hidroenergijos pajėgumus, šalis turi daug ką pasiūlyti tiek savo gyventojams, tiek tarptautinei bendruomenei. Maždaug 6,90% žemės yra skirta žemės ūkiui, o miško žemė sudaro apie 60,60% šalies teritorijos, pabrėžiant Belizo įsipareigojimą išsaugoti savo natūralią aplinką.

Žemės ūkis ir pramonė

Belizo ekonomikos pagrindas tradiciškai buvo žemės ūkis, kuriame buvo pagrindiniai produktai, įskaitant bananus, kakavą, citrusinius vaisius, cukrų ir jūros gėrybes, tokias kaip žuvis ir kultivuotos krevetės. Pastaraisiais metais pradėjo klestėti kitos pramonės šakos, tokios kaip drabužių gamyba, maisto perdirbimas, turizmas ir statyba, o tai labai prisidėjo prie šalies BVP.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. Liepos mėn., Belizas galėjo pasigirti maždaug 399 598 žmonių gyventojais, o urbanizacijos lygis buvo 46%. Nemaža dalis gyventojų gyvena Belizo mieste, didžiausiame šalies mieste ir buvusioje sostinėje. Tačiau daugiau nei pusė Belizo gyventojų gyvena kaimo vietovėse, atspindėdami gyvenimo būdą, glaudžiai susijusį su šalies gamtos ištekliais ir žemės ūkio bazėmis.

Oficiali Belizo kalba yra anglų kalba, todėl ji yra unikali tarp ispaniškai kalbančių kaimynų ir palengvina kelią tarptautiniams turistams ir investuotojams. Beliziečiai didžiuojasi savo tautybe ir kultūriniu paveldu, kuris yra turtingas vietinių, Europos, Afrikos ir Azijos įtakų gobelenas.

Ekonomika ir pasaulinė prekyba

Belizo ekonomika yra diversifikuota keliuose sektoriuose, daug prisideda žemės ūkis, turizmas ir eksportas. Pagrindiniai eksporto produktai yra cukrus, bananai, citrusiniai vaisiai, drabužiai ir žuvies produktai, o Jungtinės Karalystė, JAV ir Jamaika yra pagrindiniai prekybos partneriai. Importas sutelktas į mašinas, pagamintas prekes, degalus ir maisto produktus, daugiausia iš JAV, Kinijos ir Meksikos.

Šalies BVP vienam gyventojui 2017 m. siekė 8 300 JAV dolerių, o tai rodo stabilų ekonomikos augimą, kurį skatina strateginės partnerystės ir tvari praktika. Be to, kadangi bendras elektrifikacijos lygis nuo 2016 m. yra 92.2%, Belizas žengia į priekį siekdamas užtikrinti, kad jo plėtra būtų įtrauki ir naudinga visiems jo piliečiams.

Išvada

Belizas su savo unikaliu gamtos grožio, įvairių ekosistemų ir gyvybingos kultūros mišiniu liudija turtingą Centrinės Amerikos paveldą ir potencialą. Kadangi ši tauta ir toliau balansuoja tarp ekonomikos augimo ir aplinkos išsaugojimo, ji yra darnaus vystymosi ir kultūros išsaugojimo modelis. Tiems, kurie nori ištirti gamtos stebuklus, pasinerti į daugiasluoksnę kultūrą ar tiesiog rasti taikų atsitraukimą, Belizas siūlo neprilygstamą patirtį Karibų jūros širdyje.

Šalies duomenys

Šalies kodas BH
Regionas Central America
Paviršius 22966 kv. km
Žemės paviršius 22806 kv. km
Vandens paviršius 160 kv. km
Žemės ūkio paviršius 6.90%
Miško paviršius 60.60%
Žemiausias aukščio taškas Caribbean Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Doyle’s Delight 1,124 m
BVP vienam gyventojui $8,300 (2017 est.)