Turtingo Benino gobeleno tyrinėjimas: brangakmenis Vakarų Afrikoje

Įvadas į Beniną

Įsikūrusi Vakarų Afrikos širdyje ir besiribojanti su ramiu Benino Bigtu, Benino Respublika yra vešlių kraštovaizdžių ir turtingo kultūros paveldo šalis. Su Nigerija rytuose, Togu vakaruose ir Burkina Fasu bei Nigeriu šiaurėje, Beninas yra geografinis gobelenas, besitęsiantis daugiau nei 112 622 kvadratinių kilometrų. Strateginė šalies padėtis kartu su įvairiomis ekosistemomis, apimančiomis nuo karštų, drėgnų pietų iki pusiaukelės šiaurės, daro ją unikalia lankytina vieta tiek geografiniu, tiek kultūriniu požiūriu.

Geografinė įvairovė

Benino reljefas yra kerintis dažniausiai plokščių ir banguotų lygumų mišinys, o kai kurias vietoves puošia kalvos ir žemi kalnai. Aukščiausias šalies taškas Mont Sokbaro yra išdidus 658 metrų virš jūros lygio, suteikiantis ryškų kontrastą žemiausiam pakilimo taškui Atlanto vandenyno pakraštyje. Nepaisant palyginti kuklios 121 km pakrantės, Beninas gali pasigirti gausybe gamtos išteklių, įskaitant nedidelius naftos telkinius jūroje, kalkakmenį, marmurą ir medieną, tapydamas tautos, turtingos gamtos turtais, paveikslą.

Klimatas ir žemės ūkis

Benino klimatas skiriasi nuo atogrąžų pietuose, pasižyminčių karštomis ir drėgnomis sąlygomis, iki pusiau sausringos besiplečiančioje šiaurėje. Ši klimato įvairovė skatina įvairią žemės ūkio veiklą– 31,30 proc. žemės skirta žemės ūkiui. Žemės ūkio kraštovaizdyje dominuoja tokie produktai kaip medvilnė, kukurūzai, manijokai, batatai, pupelės, palmių aliejus, žemės riešutai ir anakardžiai, atspindintys šalies priklausomybę nuo ūkininkavimo ne tik pragyvenimui, bet ir ekonomikos augimui.

Visuomenė ir ekonomika

Beninas, kuriame 2020 m. liepą gyveno 12 864 634 gyventojai, yra kultūrų ir tradicijų lydymo katilas. Oficiali šalies kalba yra prancūzų, tačiau kalbama daugybe vietinių kalbų ir tarmių, atspindinčių įvairią Benino tautos etninę kilmę. Urbanizacija auga, apie 48,40% gyventojų gyvena miesto vietovėse, įskaitant didžiuosius miestus, tokius kaip sostinė Porto Novo ir Kotonu, triukšminga vyriausybės būstinė.

Benino ekonomiką palaiko įvairūs sektoriai, įskaitant tekstilę, maisto perdirbimą, statybines medžiagas ir cemento gamybą. Žemės ūkis tebėra pagrindinis ramstis, kuriame yra eksportuojamų produktų, tokių kaip medvilnė, anakardžiai, taukmedžio sviestas ir jūros gėrybės. Kita vertus, maisto produktų, gamybos priemonių ir naftos produktų importas rodo ryškų prekybos įsipareigojimą su viso pasaulio šalimis.

Prekyba ir pramonė

Strateginė Benino padėtis ir gausūs gamtos ištekliai palengvino plačius prekybos tinklus. Pagrindiniai eksporto partneriai yra Bangladešas, Indija, Ukraina, Nigeris, Kinija, Nigerija ir Turkija, o importo santykiai klesti, be kita ko, su Tailandu, Indija, Prancūzija ir Kinija. Ši klestinti prekyba buvo labai svarbi formuojant šalies ekonominę aplinką, skatinant augimą ir plėtrą įvairiose pramonės šakose.

Iššūkiai ir galimybės

Nepaisant daugybės savybių, Beninas susiduria su iššūkiais, ypač elektrifikacijos srityje, nes nuo 2017 m. maždaug 8 milijonams gyventojų trūko elektros energijos. Nepaisant to, šalies BVP vienam gyventojui 2,300 2017 m. reiškia augančią ekonomiką, turinčią potencialo toliau plėstis ir gerinti savo piliečių gyvenimo kokybę.

Išsaugojimas ir vystymasis

Kadangi 40 proc. žemės užima miškai, išsaugojimo pastangos yra labai svarbios siekiant išsaugoti Benino aplinkos paveldą ir kartu skatinti darnų vystymąsi. Drėkinama žemė, kuri 2012 m. sudarė 230 kvadratinių kilometrų, pabrėžia žemės ūkio svarbą ir efektyvios vandentvarkos praktikos poreikį stiprinant šalies aprūpinimą maistu ir žemės ūkio našumą.

Išvada

Beninas, pasižymintis gyvybinga kultūra, įvairialype geografija ir dinamiška ekonomika, liudija savo žmonių atsparumą ir dvasią. Nuo šurmuliuojančių miestų iki ramaus kraštovaizdžio grožio – šalis siūlo patirčių ir galimybių kaleidoskopą. Kadangi Beninas ir toliau susiduria su modernizacijos ir vystymosi iššūkiais, jis išlieka kultūrinio turtingumo ir ekonominio potencialo švyturiu Vakarų Afrikoje.

Šalies duomenys

Šalies kodas BN
Regionas Africa
Paviršius 112622 kv. km
Žemės paviršius 110622 kv. km
Vandens paviršius 2000 kv. km
Žemės ūkio paviršius 31.30%
Miško paviršius 40.00%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mont Sokbaro 658 m
BVP vienam gyventojui $2,300 (2017 est.)