Gambijos tyrinėjimas: paslėptas Afrikos perlas

Geografiniai stebuklai ir klimatas

Gambija, lieknas rojaus gabalas, įsikūręs Vakarų Afrikoje, yra unikalioje padėtyje, nes ribojasi su Šiaurės Atlanto vandenynu ir Senegalu. Turėdamas kompaktišką, vos 11 300 kv km paviršiaus plotą, jis puikiai sugeba pasiūlyti įvairų ekologinį pėdsaką, kurį sudaro 10 120 kv km žemės ir dar 1 180 kv. Išskirtinis šalies bruožas yra jos 749 km riba su Senegalu, apgaubianti ją iš trijų pusių, o kukli 80 km pakrantė jungia ją su didžiuliu Atlanto vandenynu.

Klimato sąlygos Gambijoje įkūnija atogrąžų; kur nuo birželio iki lapkričio žemė maudosi lietuje, pereinant į vėsesnį, sausą sezoną, kuris trunka nuo lapkričio iki gegužės. Vietovė iš esmės yra Gambijos upės potvynio lyguma, besiribojanti su žemomis kalvomis, sukurianti aukščio spektrą, kuris jūros lygyje nusileidžia į Atlanto vandenyną ir pasiekia bevardį vos 53 m aukštį. Ši topografija palaiko turtingą floros ir faunos gobeleną, prisidedantį prie jo natūralaus viliojimo.

Gamtos ir žmogaus lobis

Gambijos gamtos ištekliai yra įvairūs ir gyvybiškai svarbūs jos ekonomikai. Iždą, be kita ko, sudaro žuvys, molis, silicio dioksido smėlis, titanas (rutilas ir ilmenitas), alavas, cirkonis. Jos žemės naudojimas atspindi žemės ūkio dominavimą: 56,10 proc. skirta ūkininkavimui, o 43,90 proc. – miškams. Nepaisant to, kad ji yra viena mažiausių Afrikos šalių, ji veiksmingai panaudoja savo turtą, o nuo 2012 m. ji turi maždaug 50 kv.

Atidžiau pažvelgus į demografinį pasiskirstymą, paaiškėja, kad gyvenvietės išsidėsčiusios palei Gambijos upę. Sostinė Banjul kartu su didžiausiu miestu Serekunda įtvirtina gyventojus Atlanto vandenyno pakrantėje. 2020 m. liepos mėn., remiantis 2020 m. skaičiavimais, Gambijoje gyveno maždaug 2 173 999 gyventojai, o 2020 m. skaičiavimais, 62,60 % gyveno miestuose.

Ekonominė aplinka

Gambijos ekonomikos stuburas yra žemės ūkis, kuriame naudojami ryžiai, soros, sorgas, žemės riešutai, kukurūzai, sezamas, manijokai, palmių branduoliai ir gyvuliai, tokie kaip galvijai, avys ir ožkos. Šis sektorius ne tik maitina tautą, bet ir padeda pagrindą jos pramonės šakoms, kurių centre yra žemės riešutai, žuvis, kailiai, turizmas, gėrimai ir kt.

Prekybos santykiai nušviečia šalies ekonominius įsipareigojimus, o pagrindinis eksportas apima žemės riešutų produktus, žuvį, medvilnės pūkelius ir palmių branduolius. Pažymėtina, kad Bisau Gvinėja, Vietnamas, Senegalas ir Malis yra vieni iš pagrindinių šio eksporto gavėjų. Kita vertus, Gambija daugiausia importuoja iš Dramblio Kaulo Kranto, Brazilijos, Ispanijos, Kinijos, Rusijos, Nyderlandų ir Indijos, daugiausia dėmesio skirdama maisto produktams, gamybai, degalams, mašinoms ir transporto įrangai.

Iššūkiai ir galimybės

Nepaisant gyvybingos kultūros ir ekonominių pastangų, Gambija susiduria su tokiais iššūkiais kaip gyventojų elektrifikacija, o nuo 2017 m. apie 1 milijonas žmonių vis dar neturi elektros. Tačiau jos BVP vienam gyventojui tais pačiais metais siekė 2 600 JAV dolerių, rodo atsparią ekonomikai, pasirengusią augimui.

Išvada

Gambija su vaizdingais kraštovaizdžiais, atogrąžų klimatu ir įvairiais gamtos ištekliais užima unikalią padėtį Vakarų Afrikoje. Jos įsipareigojimas žemės ūkiui ir prekybai kartu su savo žmonių dvasia pabrėžia tautą, subrendusią potencialui. Kadangi Gambija ir toliau eina savo keliu ekonominio vystymosi ir tvarumo link, jos istorija išlieka įtikinamu atsparumo ir turtingo Afrikos įvairovės gobeleno liudijimu.

Šalies duomenys

Šalies kodas GA
Regionas Africa
Paviršius 11300 kv. km
Žemės paviršius 10120 kv. km
Vandens paviršius 1180 kv. km
Žemės ūkio paviršius 56.10%
Miško paviršius 43.90%
Žemiausias aukščio taškas Atlantic Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas unnamed elevation 53 m
BVP vienam gyventojui $2,600 (2017 est.)