Gazos Ruožas: žvilgsnis į regioną

Gazos Ruožas, siauras teritorijos gabalas, esantis Artimuosiuose Rytuose, yra regionas, kuris, nepaisant savo mažo dydžio, dešimtmečius buvo geopolitinės įtampos židinys. Ši teritorija, besiribojanti su Viduržemio jūra tarp Egipto ir Izraelio, užima maždaug 360 kvadratinių kilometrų ir yra apsupta 72 kilometrų ilgio sausumos ribos, o Egiptas pietuose apima 13 kilometrų, o Izraelis – likusius 59 kilometrus. Gazos Ruožas gali pasigirti 40 kilometrų ilgio pakrante, siūlančia vaizdingą, nors ir sudėtingą, pakrantę.

Geografinė ir klimato apžvalga

Gazos Ruožo klimatas yra vidutinio klimato, pasižymintis švelniomis žiemomis, sausomis, šiltomis ir karštomis vasaromis, sukuriančiomis sudėtingą, bet gyvybingą aplinką jo gyventojams. Jo reljefas daugiausia yra plokščias iki riedėjimo, padengtas smėliu ir kopomis palei pakrantės lygumą. Nepaisant riboto aukščio diapazono, aukščiausia viršūnė yra Abu ‘Awdah (Joz Abu ‘Awdah), kuri pasiekia kuklų 105 metrų aukštį.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Nors vandens telkinių nėra, Gazos Ruožas turi vertingų ariamos žemės ir gamtinių dujų atsargų. Žemės ūkio sektorius šią ariamąją žemę naudoja alyvuogėms, vaisiams, daržovėms ir gėlėms auginti, jautienai ir pieno produktams auginti. Priešingai, drėkinama žemė 2012 m. buvo įvertinta 240 kvadratinių kilometrų, pabrėžiant vandens išteklių svarbą ir trūkumą regione.

Gyventojų skaičiaus dinamika

Apskaičiuota, kad 2020 m. liepą Gazos Ruože gyveno 1 918 221 gyventojas, o didelė dalis buvo sutelkta miestų teritorijose, ypač Gazos mieste, didžiausiame mieste ir ekonomikos centre. Miesto gyventojai sudaro apie 76,70% visų gyventojų, o tai rodo didelį tankį miestų centruose, palyginti su kaimo vietovėmis. Šis paskirstymas turi didelę reikšmę išteklių paskirstymui, infrastruktūros plėtrai ir socialinių paslaugų teikimui.

Ekonomika ir pramonė

Gazos Ruožo ekonomika yra įvairi, jos pramonės šakos svyruoja nuo tekstilės ir maisto perdirbimo iki baldų gamybos. Tačiau žemės ūkis tebėra labai svarbus komponentas, nes regionas garsėja braškių, gvazdikų, daržovių ir žuvies eksportu. Šiam eksportui taikoma griežta kontrolė ir dažnai leidžiama jį vežti tranzitu tik per Izraelio kontroliuojamą Kerem Shalom perėją, atsižvelgiant į sudėtingas regiono politines ir ekonomines aplinkybes.

Maisto, vartojimo prekių ir kuro importas yra gyvybiškai svarbus siekiant patenkinti gyventojų poreikius, atsižvelgiant į vietos gamybos pajėgumų ir patekimo į išorės rinkas apribojimus. Nepaisant šių iššūkių, Gazos Ruožas sukūrė atsparią ekonomiką sudėtingomis sąlygomis. Tačiau svarbu pažymėti, kad išsami informacija apie BVP vienam gyventojui bendrai vertinama remiantis Vakarų Kranto duomenimis, pateikiant neišsamų vietos ekonominės padėties vaizdą.

Infrastruktūros ir plėtros iššūkiai

Didelis iššūkis, su kuriuo susiduria Gazos Ruožas, yra infrastruktūros plėtra, ypač elektrifikacijos srityje. 2012 m. duomenimis, maždaug 80 930 žmonių buvo be elektros, o tai rodo, kad nuolat kovojama dėl pagrindinių paslaugų teikimo gyventojams. Šį klausimą dar labiau komplikuoja politinė įtampa ir ribotos galimybės gauti medžiagų ir finansavimo, reikalingo infrastruktūros projektams.

Kultūrinė ir socialinė struktūra

Oficiali Gazos Ruožo kalba yra arabų, atspindinti regiono kultūrinį ir istorinį paveldą. Socialinė struktūra yra glaudžiai susijusi, o bendruomenės daug dėmesio skiria šeimai ir socialiniam solidarumui, iš dalies kaip atsakas į sunkumus ir izoliaciją, patiriamą dėl išorinių apribojimų. Nepaisant to, Gazos Ruožo žmonės ir toliau demonstruoja nepaprastą atsparumą ir gebėjimą prisitaikyti prie nuolatinių iššūkių.

Išvada

Gazos Ruožas su savo strategine padėtimi, gamtos ištekliais ir energingu gyventojų skaičiumi tebėra didelio susidomėjimo ir svarbos regionas Artimuosiuose Rytuose. Nepaisant daugybės iššūkių, su kuriais jis susiduria, įskaitant politinį nestabilumą, ekonominius apribojimus ir aplinkosaugos apribojimus, Gazos Ruožas ir toliau puoselėja savo kultūros paveldą, ekonominį potencialą ir tikisi taikios ir klestinčios ateities.

Šalies duomenys

Šalies kodas -0
Regionas Middle East
Paviršius 360 kv. km
Žemės paviršius 360 kv. km
Vandens paviršius 0 kv. km
Žemės ūkio paviršius n/a
Miško paviršius n/a
Žemiausias aukščio taškas n/a
Aukščiausias aukščio taškas Abu ‘Awdah (Joz Abu ‘Awdah) 105 m
BVP vienam gyventojui see entry for the the West Bank