Gruzijos tyrinėjimas: brangakmenis Europos ir Azijos kryžkelėje

Geografinis spindesys ir strateginė vieta

Gruzija, įsikūrusi Pietvakarių Azijoje ir esanti ant Juodosios jūros krantų tarp Turkijos ir Rusijos, užima kuklų maždaug 69 700 kvadratinių kilometrų plotą. Nepaisant palyginti mažo dydžio, šalies vieta yra nepaprastai strateginė – ribojasi su Armėnija, Azerbaidžanu, Rusija ir Turkija, su įvairiomis vietovėmis, kurios tęsiasi nuo Didžiųjų Kaukazo kalnų šiaurėje iki Mažojo Kaukazo pietuose. Tauta unikaliai pozicionuoja save kaip Europos dalį, kurdama naratyvą, kad ji ne tik geografiškai, bet ir kultūriškai bei istoriškai priklauso Europos žemynui. Dėl šios geopolitinės pozicijos Gruzija atsiduria įspūdingoje kryžkelėje, todėl ji yra kultūrų, istorijos ir geopolitikos sankirta tarp Europos, Artimųjų Rytų ar abiejų.

Klimatas, reljefas ir gamtos grožis

Gruzijos klimatas atspindi įvairų kraštovaizdį, siūlantį šiltą ir malonų orą, o Juodosios jūros pakrantės regionai mėgaujasi Viduržemio jūros klimatu. Šalies reljefas daugiausia kalnuotas, šiaurėje yra didingi Didieji Kaukazo kalnai, o pietuose – ramūs Mažojo Kaukazo kalnai. Tarp šių diapazonų yra Kolkhet’is Dablobi (Kolkhida žemuma), kuri atsiveria į Juodąją jūrą ir siūlo derlingą dirvožemį upių slėnių potvynių lygumose, ypač pastebimą aplink Mtkvari upės baseiną rytuose. Aukščiausias Džordžijos aukščio taškas, Mt’a Shkhara, yra 5,193 metrų aukštyje, dramatiškai kontrastuojantis su žemiausiu tašku Juodosios jūros lygyje.

Vešlūs ištekliai ir klestintis žemės ūkis

Turtinga gamtos išteklių, Gruzija gali pasigirti mediena, hidroenergijos potencialu ir mangano, geležies rūdos ir vario telkiniais su mažesniais anglies ir naftos kiekiais. Pakrančių klimatas ir derlingas dirvožemis yra palankūs auginti arbatą ir citrusinius vaisius, kurie yra neatsiejami Gruzijos žemės ūkio produkcijos komponentai kartu su vynuogėmis, lazdyno riešutais ir daržovėmis. Maždaug 35,50% šalies žemės yra skirta žemės ūkiui, o miškai užima papildomus 39,40%, todėl Gruzija yra žaliasis prieglobstis. Per šimtmečius ištobulinta drėkinimo praktika palaiko auginimą maždaug 4 330 kvadratinių kilometrų plote (nuo 2012 m.), Padidindama šalies žemės ūkio našumą.

Gyventojų dinamika ir urbanizacija

Apskaičiuota, kad 2019 m. Apie 3 997 000 gyventojų, Džordžija rodo reikšmingą posūkį į urbanizaciją, o iki 2020 m. maždaug 59.50% jos žmonių gyvens miestuose. Sostinė Tbilisis, kurioje gyvena apie 1,078 milijono gyventojų, yra pagrindinė miesto aglomeracija, įkūnijanti istorinį, kultūrinį ir politinį tautos plakimą. Kitos miesto teritorijos žymi Juodosios jūros pakrantę, o Bat’umi yra vienas didžiausių, o tai rodo Gruzijos gebėjimą prisitaikyti ir atsparumą gyvenviečių modelių požiūriu, sutelkiant dėmesį į regionus, kurie maksimaliai padidina prieigą prie išteklių, prekybos ir ryšių.

Ekonomikos apžvalga: pramonė, žemės ūkis ir prekyba

Gruzijos ekonomika yra įvairi, apimanti įvairius sektorius nuo plieno gamybos, staklių ir elektros prietaisų iki mangano, vario ir aukso kasybos. Chemijos sektorius, medienos gaminiai ir garsus Gruzijos vynas taip pat labai prisideda prie pramonės kraštovaizdžio. Žemės ūkio srityje Gruzija yra žinoma dėl savo citrusinių vaisių, vynuogių, arbatos, lazdyno riešutų ir daržovių, taip pat klestinčio gyvulininkystės sektoriaus.

Prekybos santykiai yra labai svarbus aspektas, o pagrindinės partnerės yra Rusija, Azerbaidžanas, Turkija, Armėnija, Kinija, Bulgarija ir Ukraina. Eksporto produktai daugiausia apima transporto priemones, geležies lydinius, trąšas, riešutus, metalo laužą, auksą ir vario rūdas. Priešingai, importą daugiausia sudaro degalai, transporto priemonės, mašinos, grūdai, maisto produktai ir vaistai, pabrėžiant diversifikuotą prekybos portfelį, kuris palaiko ekonominės priklausomybės pusiausvyrą su kaimyninėmis šalimis ir už jos ribų.

Infrastruktūra ir plėtra

Įžvalgos apie Gruzijos infrastruktūros plėtrą atskleidžia įspūdingą elektrifikacijos lygį, kuris iki 2016 m. pasiekė visišką visų gyventojų aprėptį. Šis pasiekimas pabrėžia šalies įsipareigojimą užtikrinti galimybę naudotis pagrindinėmis paslaugomis ir taip sukurti pagrindą platesniam socialiniam ir ekonominiam vystymuisi. BVP vienam gyventojui, kuris 2017 m. siekė 10 700 USD, atspindi besitęsiančią kelionę augimo ir klestėjimo link, apimančią iššūkius ir galimybes, būdingus tradicijoms ir modernizacijai subalansuoti sparčiai kintančiame pasauliniame kontekste.

Išvada

Gruzija yra turtingų kontrastų ir gilaus paveldo šalis, peržengianti ribą tarp Europos ir Azijos ir įkūnijanti unikalią kultūrų, kraštovaizdžių ir istorijų sintezę. Turėdama savo strateginę padėtį, įvairų klimatą ir turtingus gamtos išteklius, Gruzija ir toliau raižo savo tapatybę pasaulinėje arenoje, siūlydama atsparumo, prisitaikymo ir ilgalaikio kryžkelės civilizacijos viliojimo pamokas.

Šalies duomenys

Šalies kodas GG
Regionas Middle East
Paviršius 69700 kv. km
Žemės paviršius 69700 kv. km
Vandens paviršius 0 kv. km
Žemės ūkio paviršius 35.50%
Miško paviršius 39.40%
Žemiausias aukščio taškas Black Sea 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Mt’a Shkhara 5,193 m
BVP vienam gyventojui $10,700 (2017 est.)