Gyvybingumo širdis: Bangladešas

Įsikūręs Pietų Azijoje, ribojasi su didinga Bengalijos įlanka, tarp vešlių Birmos kraštovaizdžių ir didžiulių Indijos plotų, yra Bangladešas. Šalis, kurioje praeitis ir dabartis susilieja, kad papasakotų atsparumo, įvairovės ir neprilygstamo gamtos grožio istoriją. Bangladešas, kurio plotas yra 148 460 kvadratinių km, yra gamtos meniškumo ir žmogaus atkaklumo įrodymas.

Geografija ir klimatas

Bangladešo geografija yra tokia pat įvairi, kaip ir jo kultūra. Su sausumos ribomis, kurios tęsiasi 4,413 km, įskaitant Birmą 271 km ir Indiją 4,142 km, šalis yra žalumos ir vandens gobelenas. Jo 580 km ilgio pakrantė atsiveria į Bengalijos įlanką, nuo kurios atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai ir vartai į vandens telkinius. Reljefas daugiausia yra aliuvinė lyguma, mandagi Gango deltai, todėl ji derlinga, bet taip pat linkusi į potvynius. Pietryčių regionai siūlo kraštovaizdžio pasikeitimą su kalvotais kraštovaizdžiais, suteikiančiais buveinę daugybei floros ir faunos.

Bangladešo klimatas prideda dar vieną sudėtingumo sluoksnį jo ekologiniam audiniui. Jam būdingas atogrąžų musoninis klimatas, jis apima švelnią žiemą (nuo spalio iki kovo), karštą, drėgną vasarą (nuo kovo iki birželio) ir šiltą, lietingą musonų sezoną (nuo birželio iki spalio), kuris atjaunina žemę, bet taip pat kelia didelių iššūkių.

Gamtos ištekliai ir žemės naudojimas

Bangladešo žemės turtingumas akivaizdus iš jo gamtos išteklių – gamtinių dujų, ariamosios žemės, medienos ir anglies. Apie 70,10 proc. šalies teritorijos skirta žemės ūkio reikmėms, 11,10 proc. – miškams. Nepaisant nedidelio geografinio pėdsako, Bangladešas gali pasigirti stulbinančia 53 000 kvadratinių kilometrų drėkinimo aprėptimi, palengvinančia ekstensyvią žemės ūkio gamybą, kuri yra jo ekonomikos pagrindas.

Gyventojai ir urbanizacija

2020 m. liepos mėnesio duomenimis, Bangladešo gyventojų skaičius siekia 162 650 853. Kadangi Bangla yra oficiali kalba, Bangladešo tapatybė klesti per savo žmonių šilumą, svetingumą ir turtingą kultūros paveldą. Urbanizacija sparčiai keičia šalies demografinį kraštovaizdį – apie 38,20 proc. gyventojų gyvena miestuose. Vien Dakoje, pulsuojančioje sostinėje, gyvena daugiau nei 21 milijonas sielų, todėl tai ne tik politinis ir kultūrinis centras, bet ir tautos širdis.

Žemės ūkis ir pramonė

Bangladešo agrarinis sektorius liudija šalies išradingumą ir sunkų darbą. Derlinga žemė, gaminanti įvairiausias gėrybes, tokias kaip ryžiai, džiutas, arbata, kviečiai, cukranendrės ir tabakas, palaiko ir ekonomiką, ir gyventojus. Pramonės srityje Bangladešas išraižė nišą pasaulinėje rinkoje, ypač su savo drabužių pramone, kuri yra kartu su džiuto, medvilnės, odos ir tekstilės pramone, kuri reikšmingai prisideda prie šalies BVP.

Be to, šalies eksporto portfelį sudaro trikotažas, žemės ūkio produktai, šaldytas maistas, džiuto gaminiai ir oda, o pagrindiniai eksporto partneriai yra Vokietija, JAV ir JK. Importe dominuoja medvilnė, mašinos, chemikalai ir maisto produktai, daugiausia iš Kinijos, Indijos ir Singapūro.

Iššūkiai ir galimybės

Nepaisant ekonominių laimėjimų, Bangladešas susiduria su dideliais iššūkiais. Elektrifikacija tebėra labai svarbus klausimas, nes didelė gyventojų dalis neturi prieigos prie elektros energijos. Be to, žemas šalies pakilimas ir jautrumas klimato kaitai kelia nuolatinę grėsmę jos vystymuisi ir tvarumui.

Nepaisant to, Bangladešas ir toliau demonstruoja nepaprastą atsparumą ir gebėjimą prisitaikyti. Jos, kaip tilto tarp Pietų ir Pietryčių Azijos, strateginė padėtis kartu su jauna, dinamiška darbo jėga suteikia didelių augimo ir vystymosi galimybių ateinančiais metais.

Išvada

Bangladešas, turintis turtingą istoriją, gyvybingą kultūrą ir nepalaužiamą dvasią, stovi kaip atkaklumo švyturys negandų akivaizdoje. Naršydama vystymosi ir modernizacijos sudėtingumą, ji išlieka tauta, įsišaknijusi savo žmonių stiprybėje ir savo žemės derlingume. Bangladešo ateitis šviečia šviesiai, žadėdama kelionę, kupiną augimo, naujovių ir vis gilėjančio bendruomenės jausmo.

Šalies duomenys

Šalies kodas BG
Regionas South Asia
Paviršius 148460 kv. km
Žemės paviršius 130170 kv. km
Vandens paviršius 18290 kv. km
Žemės ūkio paviršius 70.10%
Miško paviršius 11.10%
Žemiausias aukščio taškas Indian Ocean 0 m
Aukščiausias aukščio taškas Keokradong 1,230 m
BVP vienam gyventojui $4,200 (2017 est.)